Tıkla AraWhatsapp

Sos Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Evimizde ya da ofisimizde yer alan halılarımızın her daim temiz olmasını isteriz. Bu duruma her ne kadar dikkat etsek de, bazı anlarda halıların kirlendiği hatta lekelendiği anlara da şahit oluruz maalesef. Halılarımız, çay lekesi, kahve lekesi, yağ lekesi, sakız lekesi ve sos lekesi gibi birçok lekeyle karşı karşıya kalırken bizler de, kara kara bu durumun altından nasıl kalkacağımızı düşünürüz.

Halıdaki Sos Lekesi Nasıl Çıkar?

Kale halı yıkama fabrikası her ne kadar leke çıkarma konusunda siz değerli ziyaretçilerine hızlı çözüm yöntemleri sunsa da hijyenik bir yıkama ve lekelerden çok etkin çıkarma sonuçları istiyorsanız halı yıkama fabrikalarına halılarınızı vermenizi öneriyoruz.

Tam da bu anda arkanıza yaslanmanızı ve yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz. Kirli olan halılarıyla başları dertte olanları, hatta halılarına sos lekesi bulaşanları son derece sevindirecek o yazı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.  İşte “Sos lekesi halıdan nasıl çıkar?” sorusunun cevabı…

Sos Bulaşan Halılara Yapılması Gerekenler

Hardal, ketçap, mayonez, salça gibi sosların ya da içtiğiniz çorbanın halıya dökülmesi, can sıkıcı durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle de temizlenmesi zor olan bu tür yiyeceklerin halı ile buluşması, herkesin başına sıkça gelmektedir. Bu gıdalar, oldukça yoğun olmalarından dolayı, temizlenmesi de bir hayli güç olabilmektedir. Aşağıda yer alan maddelerde, sos bulaşan halınıza neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgilere yer vereceğiz. O maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle, bu tür yiyeceklerin halı ile temas halinde olduğu andan itibaren, mutlaka soğukkanlılığınızı korumanız gerekmektedir. Panik halinde olmanız, halınızın üzerindeki lekenin çıkmasını güçleştirecektir. Bu süreçte, halınızla sosun iyice bütünleşmemesi adına oldukça hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz.
  • Elinize havlu ya da kağıt bir havlu almalısınız. Halıya bastırmadan, halının üzerindeki gıdaları hafifçe almalısınız.
  • Halınızın üstündekileri alsanız bile, halınızda sosların lekesi mutlaka kalmış olacaktır. Bunun için de, deterjan kullanmanız gerekecektir. Halı türünüze uygun olan deterjanı kullanmanızı da tavsiye ederiz. Döktüğünüz deterjanı, halınızın üzerinde biraz bekletebilirsiniz. Ardından, deterjanlı bezinizle, dairesel olmak kaydıyla ve en önemlisi de bastırmadan halınızı silmelisiniz.
  • Dilerseniz bu işlemin ardından, halı yıkama şampuanı ile de, var olan lekeyi şampuanlaya bilirsiniz.
  • Tüm bu işlemlerin ardından, ıslak olmayan bir bezle de lekeli olan yeri iyice kurulamanız gerekmektedir.
  • Şayet, sos lekesi hala geçmediyse, yüzde 10 ya da 15 amonyak ilave ettiğiniz suyla halınızı silebilir, tampon yapmayı ya da tinerle geçirmeyi de deneyebilirsiniz.

Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri

Yemek yerken, yemek yaparken ya da ani yaptığınız bir hareket sonucu halılarınız, kirlene bilmekte ve lekelenmektedir. Bu durumda yapılacak en doğru şey ise; hızlı bir şekilde o lekeden kurtulmak olmalıdır. Kimimiz halıdaki lekelerin nasıl çıkarılması gerektiğini bilmiyor, kimimiz ise eksik bir şekilde biliyor. O halde, halıdan lekelerin nasıl çıkarılması gerektiğini, gelin hep birlikte öğrenelim…

Sabunlu Su ile Lekeleri Kolayca Çıkarın

Halıda oluşan lekeler, sabunla kolay bir şekilde temizlene bilmektedir. İşlem sırasında, halıya hiçbir şekilde, zarar da verilmemektedir. Yani, halının hem dokusu hem de rengi, hiçbir şekilde zarar görmemektedir. Ilık suya, bol miktarda eklediğiniz sabun tozu ile halılarınızın lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak, silme işlemini bastırmadan gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Lekelerin az olduğu yerden, yoğun olduğu yere doğru hafif bir şekilde silmeniz gerekmektedir. Aksi bir durumda, lekelerin çıkması uzun sürebilir.

Ankete Katılarak Tavsiyede Bulun!

Halıdaki Lekelerin Çıkartılması için Tavsiyelerimiz işe yaradı mı?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Toz Deterjan ile Halıdaki Lekelerden Kurtulun

Toz deterjan da, halılardaki lekelerden kurtulmak için bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle, salça gibi çıkarılması zor olan sos lekeleri için toz deterjanı, çok büyük önem taşımaktadır. Öncelikle sıcak suya, bol miktarda toz deterjanı dökmelisiniz. Halının üzerindeki gıdayı hafifçe aldıktan sonra, bastırmadan halınızı deterjanlı bezle silmelisiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Deterjanınızın içinde, ağartıcı madde olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ağartıcı madde varsa, bu durum halınızın renginin solmasına neden olacaktır.

Sirke, Halıdaki Lekeleri Yok Ediyor

Sirke, halıdaki lekeleri anında çıkarı vermektedir. Bu durumda sirkenin, leke çıkarıcı özelliği olduğunu da söyleyebiliriz. Öncelikle halıya dökülen gıdayı mutlaka almanız gerekmektedir. Gıdanın, halının üzerinde kurumasına asla izin vermemelisiniz. Halıya dökülen gıdayı hafifçe aldıktan sonra da, silme işlemini sirkeyle kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, sirkenin parlatıcı özelliği olduğunu da vurgulayabiliriz. Bununla birlikte, sirke ile sildiğiniz bölgenin, daha parlak ve daha canlı olduğunu da görebilirsiniz.

Beylikdüzü Halı Yıkama Firması olan Kale ile sizde bu ilçe ve semtlerinde hızlı sonuç için firmamızı hemen arayınız.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...