Tıkla AraWhatsapp

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkarma Yöntemleri

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar konusunda siz Kale halı yıkama müşterilerimize bir çok çözüm önerisinde bulunuyoruz. Halıya dökülen kahvenin çıkarılması ile ilgili cevaplar için yazımızın devamını inceleye bilirsiniz.

Kahve’nin Hayatımızdaki Yeri

Kahve, bir içecek olmanın çok ötesinde bir kültür mirasıdır. Yaz – kış, her mevsim tüketilebilen ve özellikle sohbet ortamlarına eşlik eden bir gelenek niteliğindedir.

Şimdilerde çok farklı kahve çeşitleri denenmeye devam ediliyor. Fakat ‘Türk Kahvesi’ olarak bildiğimiz, az – orta ve şekerli tercihlerle içmeye alışık olduğumuz eski usul kahveler, hala en çok tüketilen içecekler arasında yerini alıyor. Burada bir dipnot olarak belirtmekte fayda var ki; kahve tropik iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde keşfedilmiş ve yapılış şekli itibariyle Türklere mâl edilmiştir.

Evet, kahve bir gelenek, bir kültür mirası. Tüm toplantılarda, kutlamalarda, yemeklerden sonra, arkadaş sohbetlerinde ve misafirliklerde ortamın dostane ruhunu perçinleyen bir unsur. Fakat bu güzelliklerinin yanında, kadınların korkulu rüyası olduğu da yadsınamaz bir gerçek..! Ortamın mistik havasını bir anda endişe dolu dakikalara bırakabilir. Nasıl mı? Kahvenin halıya döküldüğü o an! İşte kendinizi çaresiz hissettiğiniz ve hiçbir çabanın çözüm olmayacağını düşündüğünüz bu külfetli olay karşısında, ne yapmanız gerektiğini bu makalede fazlasıyla bulacaksınız.

Halıya dökülen kahvenin çıkarılma yöntemleri

Kahve lekesini halıdan çıkarmak için yapmanız gerekenleri maddeler haline getirdik ve bu sakinleştirici özelliği taşıyan maddeleri sizler için makalemizde paylaşıyoruz:

 • Öncelikle bilmeniz gerekir ki, bu tür lekelere ne kadar çabuk müdahale ederseniz, o kadar etkili olacaktır. Süre uzadıkça lekenin halıya işlemesi işinizi zorlaştırabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden diğer maddeleri uygulamaya başlayın!
 • Temizlik yaparken çokça duyduğunuz bir tabir ‘kabasını almak’. İşte ilk adımınız bu olacak. Halının üzerine dökülmüş kahveyi, bastırmadan, bir kağıt havlu ya da bez yardımıyla yüzeysel olarak temizleyin.
 • Kahve lekesiyle çok iyi başa çıktığı bilinen karbonat ya da nişastayı (özellikle de mısır nişastası) lekenin üzerine bir miktar serpin. Bu aşamada sakın sert bir şekilde ovalama işlemi uygulamayın.
 • Bir dakika kadar bekledikten sonra, yumuşak hareketlerle lekenin üzerini ovun.
 • Son adımda, sabunla silip sirkeli su ile durulaya bilirsiniz.

Halıdaki Kahve Lekesini Çıkarmak İçin Diğer Yöntemler

Halınıza kahve döküldü. Fakat endişe etmenize gerek yok! Uzmanlar bu konuda etkin formüller sunuyor. Bu formüllerden herhangi birini uygulamanız yeterli olacaktır. İşte halıdan kahve lekesi çıkarmanın etkin yöntemleri;

 • Ilık su ile halıdan kahve lekesi çıkarma: Bu yöntemde de öncelikle dökülen kahvenin yüzeysel olarak bir bez ile temizlenmesi gerekiyor. Sonrasında ılık su ile temizleyebilirsiniz. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Soğuk su ile halıdan kahve lekesi çıkarma: Halı ya da herhangi bir yüzeye dökülen kahvenin leke bırakmaması için soğuk su ile şok uygulaması yapın. Sonrasında bir miktar gliserin damlatılmış bez ile ovalayın.
 • Tuz ile kahve halıdan lekesi çıkarma: Temizleme ve ovalama işlemine geçmeden önce, acil bir müdahale yöntemi olarak kahve dökülen bölgeye tuz dökmeniz yerinde olacaktır. Böylelikle lekenin derinlere işlemesini engellemiş olacaksınız. Sonrasında ıslak bir bez ve deterjanla silerek tamamen temizleyebilirsiniz.
 • Şampuan ile halıdan kahve lekesi çıkarma: Kahve lekesini halıdan temizlemenin diğer bir yöntemi ise şampuanla silmektir.
 • Islak mendil ile halıdan kahve lekesi çıkarma: Lekenin tortularını bir kağıt havlu yardımıyla aldıktan sonra ıslak mendille silerek bu lekeden kurtulmanız mümkün.
 • Limonlu su ile halıdan kahve lekesi çıkarma: Bir kap içerisinde limonlu su ile bulaşık deterjanı karışımı hazırlayın. İkisinden de bir miktar kullanmanız yeterli olacaktır. Kesin bir ölçüye uymanız gerekmiyor. Hazırladığınız karışımı yumuşak bir bez ya da sünger yardımıyla halıya sürün. Olabildiğince yumuşak hareketlerle ovalama işlemi yaptıktan sonra saf su ile temizlik işlemini bitirebilirsiniz.

Kale Avcılar Halı Yıkama Çözümleri

Kale halı yıkama fabrikası olarak bir çok bölgede hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Avcılar halı yıkama hizmet çözümleri içinde bizlerle iletişime geçe bilirsiniz. Fabrikamız teknolojik çözümler açısından oldukça gelişmiş teknolojiye sahiptir. 7/24 hizmet talebi için çağrı merkezimizi 0212 909 36 28 nolu telefonumuzdan ulaşa bilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...