Tıkla AraWhatsapp

Halıya Ketçap Döküldü Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya ketçap döküldü lekesi nasıl çıkar? Yemeklerin vazgeçilmezi salça ve salçadan mamûl ketçap, leke bırakma potansiyeli yüksek bir sostur. Ana maddesi domates olan ketçap, döküldüğü yüzeyde hem koku hem de kırmızımsı bir leke bırakır. Halı üzerinden tamamen temizlenmesi de bir hayli zordur.

Halıya Ketçap Döküldü Nasıl Çıkar?

Farklı çözeltiler ve kimyasallar yardımıyla ketçap lekesine müdahale etmek mümkün. Tabi bu maddelerin kullanımında doğru yol ve yöntemleri izlemek de sonuca direkt etki edecektir.

Kale Büyükçekmece Halı Yıkama Çözümler dahilinde fabrikamızdaki leke çıkarma bölümümüz de hassas çözümler üretiyoruz.

Ketçap, döküldüğü eşyanın hammaddesine göre farklı prosedürlerin uygulanmasını gerekli kılar. İlk yapmanız gereken ve hayatî bir önem taşıyan uygulama, lekenin kurumasına izin vermeden müdahale etmek olacaktır. Kuruyan ketçap lekesi çok katı bir tabaka meydana getirir, ayrıca halının alt tabanına kadar sirayet edebilir. Yine de taze ve kurumuş ketçap lekesi için çeşitli temizlik yöntemleri mevcuttur.

Halıdaki Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar? Böyle bir durum karşısında sakin, akılcı ve hızlı davranmanız gerekiyor. Ketçap içeriğinde şeker, yağ ve çeşitli maddeler barındırır. Bu da lekenin yüzeylere tutunma yüzdesinde artış sağlar. Halı saçakları ve lifleri, sıvı maddeleri emme ve derine çekme kabiliyetine sahiptir. Ketçap akışkan olmamakla birlikte kısmen sıvı bir madde. Bu hem kuruma hızını yükseltiyor hem de derine işleme potansiyelini arttırıyor.

Ketçap lekesiyle baş etmede en bilinen yöntem, kimyasal kullanımı. Ama öncesinde üstte kalan ketçabı bir bez ile almanız gerekiyor. Bunu yaparken ovalamamaya dikkat edin. Yoksa lekeyi daha da derine itecek ve yayıldığı alanın genişlemesine neden olacaksınız. Bezle silerken yayılma riski oldukça yüksektir. Bunun dışında bir süpürge ya da spatula kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Küçük bir faraşa doğru ketçabı sürükleyebilir, yüzeydeki atık maddeyi başka yerlere bulaşmadan temizleyebilirsiniz.

Halıdaki Ketçap Lekesini Çıkarma Yöntemleri

Halıdaki ketçap lekesini çıkarma yöntemleri, kimyasal çözeltiler ve halı deterjanları olarak oldukça genel-geçer programlardır. Bunları yaparken ilk ve son adımları da doğru atmanız gerekiyor. İlk etapta ketçabı olabildiğince yüzeyden ayırmak, temizlik bitiminde durulamak ve kurutmak bu adımlardan en önemlileri.

Her temizlik işleminde öncelikle kabasını almak gerekiyor. Daha sonra etkili yöntemlerden birini tercih ederek, tüm aşamaları eksiksiz bir şekilde uygulayabilirsiniz. Böyle bir durumda kaldıysanız, aşağıdaki adımları tek tek uygulayın. Daha güvenilir ve tam teşekküllü bir temizlik programı için, profesyonel firmamızdan destek alabilirsiniz.

  1. Halıdaki ketçabın kabası alınır.
  2. Islak bir bez ile ilk silme işlemi yapılır.
  3. Deterjanlı su ya da halı şampuanı ile lekeli bölge silinir.
  4. Ilık su ve bir bez ile tekrar ovulur.
  5. Elektrik süpürgesi ile atıklar süpürülür.
  6. Halı havadar bir ortamda kurumaya bırakılır.

Diğer yöntemler;

  1. Soğuk su ile fırçalama
  2. Bulaşık deterjanı ve su çözeltisi ile silme
  3. Kimyasal çözelti ile lekeyi temizleme
  4. Halı deterjanı ile silme

Halı Yıkama ile Ketçap Lekesi Çıkar Mı?

Profesyonel halı yıkama firmaları, her halı üzerinde özel bir prosedür uygulamaktadır. Burada amaç, malzmeye zarar vermeden lekenin derinlemesine temizlenmesi. Ayrıca her leke, halıda kötü bir koku bırakır. Basit temizlik uygulamaları, yüzeydeki lekeyi giderse de bu kokunun geçmesinde pek de etkili olmaz. Özel temizlik yöntemleri ve kaliteli temizlik ürünleriyle halıların temiz kokması sağlanabilmektedir. Halı üzerindeki lekeleri çıkarmada çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemler, bazı halı cinsleri üzerinde etkili olsa da, bazı tür dokumalar üzerinde hem etkisiz hem de zararlı olabilmektedir.

Halı temizleme sürecinde en önemli adımlardan biri de halının kurutulması. Bu uygulama oldukça çabuk ve doğru yapılmalı. Aksi takdirde halının iç bölmelerinde nemlenme meydana gelebilir. Nemli halı, her zaman için kötü bir koku barındırır. Ayrıca bakteri oluşumu nedeniyle, sağlık sorunlarına ve halının çabuk eskimesine neden olur.

Halı Yıkama Fabrikasında Lekeler Çıkar Mı ?

Halı yıkama fabrikalarında yıkama, kuru temizleme, özel leke çözücü  operasyonlar duruma göre tercih edilmektedir. Kullanılan materyaller, halılara zarar vermeyecek nitelikte ve oldukça etkili ürünlerdir. Burada dikkat edilecek nokta, firmanın deneyimi ve güvenilirliği. Kale Halı Yıkama Firması olarak güçlü referanslarla uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. Halılarınız ilk günkü kadar temiz, canlı ve hijyenik bir hâlde teslim edilir. Bunun için tek yapmanız gereken bizlere ulaşarak bir randevu talep etmek.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...