Tıkla AraWhatsapp

Halıma Süt Döküldü ( Kokusu ) Nasıl Çıkar?

Halıma süt döküldü (kokusu) nasıl çıkar? Günlük tüketimde sıklıkla kullandığımız içecek ve yiyecekler, ev eşyaları üzerinde leke, kötü koku ve yıpranma gibi kötü sonuçlar doğurabiliyor. Özellikle küçük çocukların sık sık halı vb. yerlere süt dökmeleri ev hanımları için başlıca bir sorun. Halılarda katı maddelerin bıraktığı lekelenme ve kötü koku varlığı basit bir temizlik süreciyle tamamen yok edilebiliyor. Fakat su ve süt gibi sıvı maddelerin derine işleme kabiliyeti, uzun süre boyunca tüm eve yayılan bir atık kokusu bırakmaktadır.

Halıma Süt Döküldü Nasıl Çıkar?

Halıma Süt Döküldü Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen süt, su vb. maddeler neden koku yapar?

Süt, yağlı, akışkan ve renk bırakan bir madde. Bu yapısı nedeniyle emici bir yüzey üzerine dökülmesi büyük bir sorun yaratabiliyor. Halıların tüylü ve havlı yapısı, süt gibi maddeleri derine kadar emer, tüm ilmek ve düğümlere kadar maddenin kokusu sinmiş olur. Yüzeysel bir temizlik ve silme işlemi, sadece görsel hasarı onarmada yardımcı olacaktır. Havasız bir ortamda bu kokunun varlığı altı aydan daha uzun süre ev halkını rahatsız edecek kadar yoğun olabilir.

Kale Halı Yıkama çözümleri ile sizde tüm lekelerden kurtulun Beylikdüzü Yakuplu Halı Yıkama bölgemizde sizler için hızlı çözümler üretiyoruz.

Halıdan Süt Kokusu Nasıl Çıkar?

Halıdan süt kokusu nasıl çıkar? Halılarda iç yüzeylere kadar nüfuz eden süt kokusunu, basit bir temizlik programı ile yok etmek mümkün olmayacaktır. Tabi bu halının cinsine, dokuma türüne, malzemesine ve dökülen sütün miktarına ve yağ oranına göre farklılık arz edebilir. Basit ve her ev kadınının uyguladığı bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemlere değinmeden önce, süt vb. maddelerin halıdan tamamen dezenfekte edilebilmesi, güzel kokularla bezenmesi ve sürecin çok daha kısa sürelerde nihayete erdirilmesi için Kale Halı Yıkama Fabrikası’ndan uygun bütçeli yıkama paketleri satın alabileceğinizi unutmayın.

Halıdaki süt lekesini evde nasıl temizlerim?

Ev hanımlarının sıklıkla uyguladığı bazı temizlik yöntemlerinden bahsedilebilir. Bunlar belli bir raddeye kadar fayda sağlar. Halıdaki süt kokusunun lekeden daha inatçı olduğu ve uzun süre kalabileceği de unutulmamalıdır. İşte en sık başvurulan yöntemlerden bazıları;

 1. Halı şampuanı ve sıcak su ile ovalanır. Leke çıkarma uygulaması sonrasında duru su ve bez ile deterjan izleri tamamen temizlenir.
 2. Kir-çöz ve benzeri leke çıkartıcı kimyasallar ile lekeli bölge tamamen silinir. Yine düz su ve bir temizlik bezi ile yüzey durulanır.
 3. Arap sabunu, pek çok ev eşyası üzerinde etkili bir temizlik malzemesidir. Halıya dökülen sütün kokusu ekarte etmek için bu yöntem de tercih edilebilir.
 4. Bir diğer yöntem ise, lekeli bölgeye sofra tuzu serperek bir müddet beklemek. Böylece derindeki lekenin çözünmesi sağlanabilir.
 5. Bazı bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri; kahve ile lekenin ve kokunun giderilmesi işlemidir. Bölge üzerine bir miktar kuru kahve sürülür. Yeterli bekleme sürecinden sonra alttaki süt emilmiş olacaktır. Daha sonra pamuklu bir bez ile yüzey iyice silinir. (Koyu renkli halılarda uygulanabilir.)

Tüm bu bahsi geçen yöntemler, ev hanımları tarafından en çok tercih edilen ve başarı oranı diğer uygulamalara göre daha yüksek temizlik programlarıdır. Burada dikkat edilecek husus, kullandığınız halının öznel nitelikleri. İpek halılar, el dokuma halılar, açık renkli halılar vb. hassasiyette dokumalar için profesyonel yardım almanız olası problemlerin önünü kesecektir. Hem kullandığınız temizlik ürünü hem de temizlik sırasında uyguladığınız basınç, bazı yüzeyler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin;

 • Renk solması, beyazlama
 • Saçakların erimesi
 • Temizlik lekesi
 • Renk karışması
 • Ezilme
 • Saçaklarda yön değişikliği

Halıdaki Süt Lekesini Çıkartırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her temizlik programının kendine has bazı incelikleri bulunuyor. Özellikle hassas yüzeylere yapılacak müdahale öncesinde, birtakım önlemleri almak oldukça önemli. Halılar saçaklı, havlı, düz dokuma, ipek, elyaf, yün vb. çeşitlerde üretilen ve evlerin vazgeçilmez demirbaşlarından biri. Bu ürün çeşitliliği, temizleme ve yıkama usûlleri konusunda da çeşitli yollara başvurmayı gerekli kılıyor. Bunun için hem ana malzemeyi hem de temizlik yöntemlerini deneyimlemiş olmak elzem. Evde kendi imkanlarınızla halıdaki süt lekesini ve kokusunu yok etmek istiyorsanız, hangi yöntemi tercih ederseniz edin, uymanız gereken bazı ortak kurallar bulunuyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler;

 • Temizlik işlemine başlamadan önce yüzeyden sütün absorbe edilmesini sağlamalısınız.
 • Silme işlemine geçebilmek için; kâğıt havlu, pamuklu bez veya sünger gibi emici bir materyal kullanarak yüzeydeki sütü kısmen yok edebilirsiniz.
 • Ev ortamında halı temizliği yaparken sadece silme işlemi yapınız. Aşırı su kullanımı kurumayı geciktirecek ve oluşan nem sayesinde bakteri ve kötü koku oluşumu meydana gelecektir.
 • Leke çıkarma işleminden sonra halının havalandırılması önemlidir. Bunu bir balkon, teras ya da evin herhangi açıklığından faydalanarak yapabilirsiniz.
 • Halıyı havalandırırken; klima ve vantilatör çalıştırmak da etkilidir. Fakat halıyı bulunduğu yerden kaldırarak asılı vaziyette kurumaya bırakırsanız, daha faydalı bir havalandırma gerçekleştirmiş olursunuz.

Kale Halı Yıkama ile Halıdaki Süt Lekesinden Kurtulun

Kale Halı Yıkama Firması, uzun yılların deneyimi ve teknik donanım zenginliğiyle her cin halı üzerinden çeşitli leke ve kötü koku oluşumunu profesyonel uygulamalarla yok etmektedir. Evlere servis imkânı, 7/24 danışmanlık hizmeti, kaliteli uygulama ve ekonomik fiyat paketleri ile Çeşitli bölge ve semtlere hizmet vermekteyiz. Halı yıkama ve kuru temizleme işlemleri esnasında doğru malzeme ve yöntem kullanımı halıların zarar görmesini engeller. Bu sayede çok daha uzun vâdede temiz ve mis kokulu halılara sahip olabilirsiniz.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...