Tıkla AraWhatsapp

Halıdan Tutkal ( Uhu Yapıştırıcı ) Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan tutkal (yapıştırıcı) lekesi nasıl çıkar? Ekserî tüm leke tipolojileri için farklı temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Tutkal, yapıştırıcı bir sıvı olmakla birlikte, kısa sürede döküldüğü yüzeyde kuruyarak sert bir madde kıvamına erişecektir. Bu da temizlik gereksiniminde bazı zorlukları da beraberinde getiriyor.

Halıdaki Uhu Tutkal Lekesini Çıkarma

Halıdaki Uhu Tutkal Lekesini Çıkarma yöntemleri

Halıdan tutkal lekesini çıkarmanın pratik yolu nedir?

Bu uygulama, oldukça özen ve ihtimam gerektirir. Amaç sadece lekenin giderilmesi değil, aynı zamanda halının zarar görmeden yapıştırıcı maddeyi arındırmak olmalıdır. Katılaşan maddeler, eşyanın ana maddesine tutunur. Burada aslolan yabancı madde ile yüzeyi ayrıştırmak. Her ne kadar kuruyan ve sertleşen dokunun ayrılması zor da olsa, sıvı hâldeki yapıştırıcıyı temizlemeye çalışmak daha riskli bir durumdur. Bu aşamada lekenin yayılmasına ve daha derine aksetmesine neden olabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, şu donelere dikkat etmek temizliği daha verimli bir hâlegetirecektir:

 • Tutkalın kurumasını bekleyin.
 • Sert bir cisim ile mümkün olduğunca bölgeyi kazıyın. (Bu işlem yüzeysel yapılmalı, çok sert müdahalelerden kaçınılmalıdır.)
 • Ilık su ve deterjanı karıştırın. (Bir bardak su, bir tutam deterjan)
 • Bir müddet bekleyin (Tutkal karışımı emecektir.)
 • Bölgeyi sıcak su ile silin veya yıkayın.
 • Açık havada ya da yapay havalandırma ortamında halıyı kurutun.

Ağaç Tutkalı Nasıl Temizlenir?

Ağaç tutkalı nasıl temizlenir? Evlerde ufak tefek tamir ve kurulum işlerinde ağaç tutkalı kullanımı oldukça yaygındır. Bireysel uygulamalar sırasında tutkalın bazı ev eşyaları üzerine dökülmesi de muhtemeldir. Kuvvetli bir yapıştırıcı olması ve ağaçtan mamûl ürünler haricinde de kullanılması, halı üzerinde de belli bir zorluk meydana getirmektedir. Böyle durumlarda soğuk su ile müdahale etmek en bilinen yöntemler arasında yer alıyor. Böylece tutkalın sertleşmesi sağlanacak ve çevreye bulaşması engellenecektir. Bundan sonra kazıma ve deterjan ile silme programlarını uygulayabilirsiniz.

Halıdan Kurumuş Tutkal lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan kurumuş tutkal lekesi nasıl çıkar? Kurumuş, sertleşmiş ve yapışkanlığını yitirmiş tutkal lekesini temizlemek, sıvı tutkalın temizliğinden daha idealdir. Kuruma ile paralel, lekenin yerleşik bir hâl alacağı da muhakkak. Ama en azından yayılmanın önüne geçerek daha minimal bir bölge temizliği yeterli olacaktır. Tutkal lekesine herhangi bir temizlik yöntemi uygulamadan önce halı cinsini dikkate almanız gerekiyor. Yün halılarda ılık su ile temizlik çok daha akla yatkın. Ayrıca amonyaklı su ile altta kalan lekeli yüzeye daha emin bir arındırma programı uygulayabilirsiniz. Amonyaklı su, halılar ve çeşitli dokumalar üzerinde ayrıştırıcı, çözücü karakteriyle pozitif sonuçlar meydana getirir. Sentetik halılarda ise buz ile bölgenin dondurulması çok daha uygun bir yöntem. Donmuş tutkalı kazıyarak yüzeyden ekarte edebilirsiniz. Bundan sonra ılık su ile limon suyu ya da sıvı deterjan karışımını yüzeyde ufak ovma hareketleri ile tercih edebilirsiniz. Her ne kullanırsanız kullanın işlem sonunda düz su ile durulama ve hızlı bir kurutma programı gerekecektir.

Halıdan Yapıştırıcı Nasıl Temizlenir?

Halıdan yapıştırıcı nasıl temizlenir? Tutkal, uhu ve benzeri yapışkanlar, farklı kuruma süreçlerine ve değişen bir kuvvet esasına dayanmaktadır. Güçlü yapışkanların döküldükleri alandan temizlenmeleri de daha çetin bir süreç. Tutkal için uygulanabilecek yöntemlere ek olarak uhu ve benzer yapışkanlar da da bazı usuller bulunuyor. Elyaf yüzeyinden yapıştırıcı maddeleri temizlemenin en emin yolu, profesyonel bir şirket programına başvurmak olacaktır. Eğer amatör yolları tercih ediyorsanız, bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin;

 • Yapıştırıcı maddeler kurumadan müdahale etmeyin.
 • Çok uzun süre yapıştırıcının halı üzerinde kalmasına müsaade etmeyin.
 • Yüzeydeki tabakayı hafifçe kazıyın.
 • Renk dokusuna zarar vermeyecek ve ağarma yapmayacak bir deterjan ile ılık su karışımı hazırlayın.
 • Bir bez yardımıyla lekeyi silin.
 • Durulama ve kurutma işlemlerini sırasıyla gerçekleştirin.

Tüm bu temizlik programları, farklı cins ve renk halılarda değişen tesirlere neden olabilir. Bazı halı türleri için yetersiz olabilen müdahaleler, bazı yüzeylerde eskime, yıpranma ve zedelenmeye yol açabilir. Tüm bu sorunlar, halılarda geri dönüşü olmayan bozulmalara neden olacak ve harcadığınız zaman ve bütçeyi boşa çıkaracaktır. Kale Halı Yıkama sayesinde çok daha ekonomik koşullarda halınızı yenilemeniz mümkün. Güzel kokan, lekelerden arındırılmış, ilk günkü canlılığına kavuşturulmuş ve bakteri varlığından temizlenmiş halılar için firmamızdan temizlik paketleri satın alabilirsiniz.

Profesyonel ekibimiz ve ileri teknolojik ekipmanlarımız, sizler için en üst verimlilikte bir hizmet politikası gütmektedir. Firma güvencesi altında temiz yaşam alanları için bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...