Tıkla AraWhatsapp

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıdan mum lekesi çıkartmak, oldukça kolay fakat özen ve ihtimam gerektiren bir uygulama. Bu tür sorunlar, bazı hâllerde halının dokusunda bozulmalara yol açabiliyor.

Özellikle uzun süre halı üzerinde beklemiş parçalar, halı saçakları üzerinde belirgin bir iz bırakma potansiyeline de sahip. Peki böyle bir durum karşısında ne gibi müdahaleler yapılabilir?

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halılar hem kullanışlı olmaları hem de dekorasyonda tamamlayıcı bir unsur teşkil etmeleri bakımından her evin demirbaş eşyalarından biridir. Buna ek olarak çeşitli kliniklerde, ofislerde, otellerde ve benzer iş gücü alanlarında da farklı türevlerde tercih edilmektedir.

Kale Halı Yıkama ile Profesyonel leke çıkarma yöntemleri!

Standart makine halılarından, halıflex ve yün halılara kadar pek çok alternatif bulunmaktadır. Bunlara ek olarak çok daha değerli ve pahada ağır el dokuma halılar da, sıklıkla bireylerin kullandığı modeller arasında. Halı çeşitleri, kullanılan dokuma ipliğine ve renk skalasına göre farklı adlarla anılırlar.

Her bir malzeme temizlik ve bakım sürecinde farklı bir periyot ve alternatif yöntemlerin uygulanmasını da gerekli kılar. Genel temizlik programlarına ek olarak; çeşitli maddelerle meydana gelen lekeler ise, kullanıcılar açısından en büyük sorun olarak dikkat çekmektedir. Bunlardan biri de, mum lekesi…

Halıdaki Mum Lekesi Ne İle Çıkar?

Damlayan mum, belli bir ısı derecesine sahip olacaktır. Ayrıca damladığı yüzeyde hemen donma ve yüzeye yerleşme kabiliyeti de işi daha zor bir boyuta taşır. Fakat her türlü sorun, işin inceliğini bildikten sonra oldukça basit yöntemlerle giderilebilir. Burada önemli olan, lekenin hacmi ve müdahalede uygun adımların hayata geçirilmesi. Halınıza mum damlaması söz konusu olduğunda aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Buz bu konuda oldukça etkili bir çözümdür. Damlayan mumun çabucak donmasını ve yüzeyden ayrılacak kıvama erişmesini sağlar. Ayrıca düğümlerin arasında sızıntı riskini de ekarte eder.
  • Çeşitli piyasa ürünleri, halı yüzeyine yapışan mum damlalarının çözünmesinde fayda sağlamaktadır. Bu ürünler arasında kaliteli ve bilinen markaları tercih etmeye özen gösterin.
  • Yüzeydeki mumun donma süreci tamamlandıktan sonra, sert bir cisimle ufak parçalar hâline getirerek temizleyebilirsiniz. Bu yöntemde halıya zarar vermemek için oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Halıdan Mum Temizlemenin Kolay Yolu

Halıdan mum temizlemenin kolay yolu, buz ile dondurmak ya da ütü yardımıyla erimesini sağlamak olacaktır. Bu iki yöntem, mumun halı üzerinden kolayca ayrılmasını sağlar. Her iki yöntem sırasında da halıya zarar vermemek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Ütü yardımıyla mum lekesini çıkartmak için, renk bırakmayan ve mümkünse beyaz bir bez veya kağıt havlu ile daha verimli sonuç alacaksınız. Ütünün ısınması için fişe takın ve oldukça düşük bir hararette karar kılın. Daha sonra ütüyü fişten çıkarın.

Kağıt havlu veya çaput bezini, mum dökülen bölgenin üzerine koyarak ütüyle hafifçe ısıtın. Eriyen mum, kağıt havlu üzerine yapışacak ve ütüyü çektiğinizde donacaktır. Böylece mum lekesinden kolayca kurtulmuş olacaksınız. İşlemi tamamlamadan önce bir buz yardımıyla halı üzerinde varsa, kalıntıların tekrar donmasını sağlayabilir ve ısıtma işlemini tekrar edebilirsiniz.

Kırmızı Mum Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Mum, kimyasal ve yanıcı bir maddedir. Evlerde elektrik kesintileri sırasında ve çeşitli kutlamalarda renk renk, boy boy modeller tercih ediliyor. Halı üzerine erimiş mumların damlaması sonucu, bazı leke çıkarma yöntemlerine başvurmak gerekecektir. Renkli mumlar, birtakım ek kimyasallarla birlikte daha da inatçı lekeleri meydana getirebilir. Ayrıca damlayan mumun belli bir ısı derecesinde olması, renk dokusunun halı yüzeylerine işlemesine de neden olacaktır. Burada mumun maddesel yapısı da önem taşıyor.

Renk bırakan mumlar, halı yüzeylerinden bahsedilen yöntemlerle temizlense de, derinlerde lekeli alanlar yaratabilir. Bu yüzen farklı işlemlerin art arda gerçekleştirilmesi mevzu bahis olabilir. Renk bırakan her türlü madde, halı yüzeyinden tuz, karbonat, halı şampuanı gibi malzemelerle arındırılabilir. Lekeli yüzey üzerine sirkeli su, limonlu su gibi karışımlar dökerek de bu lekeleri bertaraf etmek  mümkün.

Halıdan mum lekesi çıkarmak ve tüm yüzeylerin tamamen temiz olması için, profesyonel halı yıkama hizmetlerine başvurabilirsiniz. Teknik yöntemlerle her türlü leke, halılara zarar verilmeden temizlenecektir. Ayrıca kullanımdan kaynaklanan çeşitli leke ve pisliklerin arındırılması, bakteri ve akarların giderilmesi, canlı bir görünüm kazandırılması açısından da, yetkin firma hizmetleri oldukça faydalı olacaktır.

Halıda ki Diğer Lekeler için çözümler

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...