Tıkla AraWhatsapp

Halıdan Limonata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan limonata lekesi nasıl çıkar? Limonata lekesini pratik bir şekilde çıkarmanın püf noktaları nelerdir? Sıklıkla yaz mevsiminde tercih edilen içeceklerden biri limonata. Leziz ve ferahlatıcı etkisiyle içmeyen yoktur. Ev döşemelerinin ve dokumalarının üzerine dökülmesi ise en can sıkıcı durumlardan. Peki limonata hangi yüzeyden hangi yöntemle temizlenir? Halı temizlerken yapılan yanlışlar nelerdir? Bu soruların cevaplarına değinerek, leke çıkarma ve halı temizleme uygulamalarını daha pratik bir sürece yaydık.

Halıdan Limonata lekesi nasıl çıkartılır?

Limonata halıda leke yapar mı?

Limon, daha çok leke çıkarma özelliğiyle bilinen bir gıda ürünü. Bu sebeple pek çok kimyasal temizlik ürünü muhtevasında da bulunuyor. Evlerde de direk veya sulandırarak lekeler üzerine kompres olarak uygulanıyor. Limonun asidik yapısı, bazı maddeler üzerinde çözücü etki yaratmasıyla biliyor. Su ve şekerle karıştırılarak yapılan limonata ise halı ve benzer yüzeyler üzerinde baş-edilmesi güç bir leke katmanı meydana getirebiliyor.

Limonata lekesi çıkartırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Halı üzerine dökülen çeşitli maddeler, farklı malzeme ve uygulama esasları ile temizlenmelidir. Ayrıca lekenin yerleşiklik düzeyi de nasıl bir yol izleyeceğinizi belirlemede önem taşır. Henüz dökülmüş limonata üzerine acil müdahalede daha pratik yollar mevcut. Kurumuş limon ve şeker karışımında ise daha titiz bir çalışma gündeme gelecektir.

Esenyurt halı yıkama çözümlerimiz sayesinde halılarınızın başına gelebilecek tüm problemler için memnuniyet garantili olarak çözüm üretiyoruz.

Limonata Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Limonata lekesi çıkarma yöntemleri  nelerdir? Halı üzerinde bir lekeyi en kesin şekilde çıkarmanın yolu, lekeye en hızlı şekilde müdahale etmektir. Halı tüyleri emici ve renk tutucu bir yapıya sahiptir. Akışkan maddeler iç kısımlara kadar işler ve bu bölgede renk değişimlerine sebep olabilirler. Elbette kurumuş lekeler üzerinde uygulanabilecek alternatif temizlik seansları da mevcut. En iyi sonucu elde etmek için en kısa vadede müdahale etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Halıdan limonata lekesi çıkarmak için öncelikle şu adımları uygulayın;

  • Taze lekeler için: Pamuklu bir bez ya da kağıt havlu ile yüzeyde kalan sıvının emilmesini sağlayın. Sıvı üzerine çok bastırırsanız derine işlemesine ve çevreye yayılmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden hafif dokunuşlarla ve ovalama yapmadan sıvı maddenin yüzeyden temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Halı türüne göre tercih ettiğiniz bir sıvı ve toz deterjan ile limonata dökülmüş bölgeyi ovalayın. Daha sonra durulama ve kurutma işlemi yaparak tamamen temiz bir halı yüzeyi elde edebilirsiniz.
  • Kurumuş limon lekesi: Kurumuş lekeler her zaman biraz daha zorlayıcıdır. Bunun sebebi döküldükleri alanda renk bırakmaları. Limonata lekesi bir müddet temizlenmezse halı üzerinde geniş bir sarı alan oluşturacaktır. Bu da görsel olarak oldukça itici bir durum meydana getirir. Kurumuş limonata lekesi üzerinde en iyi sonuç sirkeli su ile elde edilmektedir. Bu karışım, limonatanın bıraktığı renkli alanı bertaraf etmekte fayda sağlar. Karışımı eşit miktarda hazırlamak gerekiyor. Sirkenin ve suyun belirgin bir şekilde diğerinden fazla olmamasına özen gösterin. Daha sonra temizlik işlemine başlayabilirsiniz.

Halıdaki Limonata Lekesi Nasıl Çıkar

Halıdaki limonata lekesi nasıl çıkar? Halı şampuanı, halı deterjanı, sabunlu su, arapsabunu vb. yöntemler taze leke üzerinde ilk akla gelen uygulamalar arasındadır. Kurumuş ve inatçı lekeler için kimyasal ürünler ya da çözücü etkisi olan evsel ürünler tercih edilebilir. Sirkeyi ölçtüğünüz kap miktarınca su ile bir kap içerisinde karışımı meydana getirin. Öncelikli olarak kurumuş bölgeyi hafif nemlendirmeniz, yumuşamasını sağlayacak ve uygulamayı daha rahat bir şekilde gerçekleştirmenize imkan verecektir. Sararan ve sertleşen yüzey kendini bıraktıktan sonra sirkeli su ile silme ve ovalama işlemine başlayabilirsiniz.

Sirkeli su, limonata ve benzer kurumuş leke katmanlarını çıkarmada birebirdir. Bazı özel dokumalar üzerinde aksi tesirler yaratabileceğini de unutmamak ve halının cinsine göre gerekirse başka yöntemlere başvurmak da gündeme gelebilir. Sirkeli su halı üzerindeki lekeyi çıkarsa da ekşi ve kalıcı bir koku bırakması da muhtemel. Bu yüzden muhakkak leke çıkarma işlemi sonrasında hoş kokulu bir deterjan ile yüzeyi tekrar silmek gerekiyor.

Halıdaki Lekeleri Çıkarırken Dikkat Edilecekler

Halıları kendi imkânlarınızla ve ev tipi malzemelerle temizlemek istiyorsanız, negatif sonuçların önüne geçmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu zorunluluklar temizlik sırasında yapacaklarınızı ve sonrası için önlemlerinizi kapsamaktadır. Özetlemek gerekirse;

  • Lekelere hızlı ve doğru müdahale
  • Lekenin yayılmasını engellemek
  • Kötü kokuları ekarte etmek
  • Durulamak
  • Kurutmak

Halı temizliğinde kurutma süreci en az temizlik kadar ehemmiyetlidir. Eğer uzun vadede kurumaya bırakırsanız, bu hem yeni lekelerin meydana gelmesi hem de kötü koku oluşumu gibi riskleri meydana getirir. Halıların en doğru şekilde temizlenmesi ve kurutulması için Kale Halı Yıkama firmamızdan destek talep edebilirsiniz. Ürün içeriğine en uygun temizlik malzemeleri ve en doğru yöntemlerle halılarınız eskimeden, yıpranmadan berrak bir hâle getirilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...