Tıkla AraWhatsapp

Halıdan Küf Lekesi Çıkar Mı? Nasıl Çıkar?

Halıdan küf lekesi çıkar mı? Küf, birçok yüzey üzerinde ve içinde değişik faktörlerle oluşabilen bir mantar türü. Canlı organizma üzerinde bilinen ve bilinmeyen pek çok hastalığa yol açabiliyor. Uzun vâdede insanların kalıcı ve kronik hastalıklara yakalanmasında da büyük bir paya sahip. Yiyeceklerden, kıyafetlere ve kullandığımız her türlü eşyaya kadar yayılma alanı bulunuyor. Tüm bu veriler, küf problemiyle baş etmede birtakım zorlukları da beraberinde getiriyor.

Halıdan Küf Lekesi Çıkar Mı? Nasıl Çıkar?

Halıdan Küf Lekesi Çıkar Mı? Çıkarma yöntemleri

Kale halı yıkama fabrikamızda, halılarda oluşan küf lekeleri için özel üretilmiş olan şampuanlar kullanılmaktadır. Hakkımızda ki bilgileri göz gezdirerek firmamızın ne kadar işinin ehli bir yapıya sahip olduğunu göre bilirsiniz.

Halı üzerinde meydana gelen küflenme ise evlerde kötü koku, bakteri ve mikrop varlığı, halıların kullanılamaz hâle gelmesi gibi pek çok olumsuz sonuç doğurabilir.

Halıdan Küf Lekesi Nasıl Geçer?

Bu soruya cevap vermeden önce problemi yakından tanımak faydalı olacaktır. Küf, yol açtığı sağlık sorunlarının yanı-sıra, çevreye kötü koku yayar ve görsel olarak da rahatsız edici bir etki yaratır. Çok sayıda türü vardır. Hava yoluyla ortamlara erişebileceği gibi, özellikle nemli bölgelerde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Daha çok beslenebileceği ortamlarda yayılma ve çoğalma gösterirler. Bunun için döküntü ve kırıntıların bol olduğu ve nispeten nemli ve sulak alanları tercih ederler. Halıdan küf lekesinin çıkarmanın yollarına geçmeden önce, bu soruna karşı önlem almak daha geçerli bir yöntem. Böylece sorunun tekrarının da önüne geçmiş olacaksınız. İşte halıdaki küflenmeyi engelleyeceğiniz bazı basit önlemler:

 • Evde halı temizleme işlemlerini çok fazla su kullanarak yapmayın. Kuruması uzun süren halılar, küflenmek için oldukça ideal bir potansiyel taşırlar.
 • Halı temizliğinde iyi durulamak önemlidir. Deterjan tortusu kuruma sürecini uzatabileceği gibi, kimyasal etkilerle farklı sorunlara da yol açabilir.
 • Halıları sık sık süpürün. Gıda maddeleri ve çeşitli atıklar, halı üzerinde birikme meydana getirir. Küf mantarlarının beslenmesi için daha kolay bir zemin oluştururlar.
 • Rutubetli ortamlarda klima kullanımı önemlidir. Özellikle nem oranını dengeleyen yeni modeller sayesinde, ortamda her türlü madde üzerinde küf sorunu da ekarte edilmiş olur.
 • Odaları sık sık havalandırın.
 • Halılarınızı belli aralıklarla profesyonel firmalara temizlettirin. Halı temizliği sadece yüzeysel bir uygulama değildir. Alt-üst temizliği, havalandırma, yıkama ve kurutma adımlarının eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi, küflenme sorununu ortadan kaldıracaktır.

Halıdan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan küf lekesi nasıl çıkar? Gelelim asıl sorunun cevabına. Öncelikle en geçerli yöntemin güvenilir bir şirketten destek almak olduğunu aklınızda bulundurun. Halı yıkama fabrikaları, gerekli eğitim ve deneyime sahip bireylerle hizmet sağlamaktadır. Bu sayede hangi halı cinsine nasıl bir yöntem uygulanacağı konusunda oldukça özenli davranırlar. Ayrıca nem ve ısı derecesi ayarlanmış ortamlarda hızlı bir kurutma programı uygularlar. Halıların kuruması işlemi, en az temizleme süreci kadar ehemmiyetlidir. Süreç uzadıkça bakteri, küf ve mantar oluşumu daha olasılıklı bir hâle gelir.

Amatör yollarla halıdaki küflü bölgeyi arındırmanın yolları şu şekilde özetlenebilir:

 • Öncelikle halıyı süpürüp tozlardan ve halı yüzeyinden ayrılan küf parçalarından arındırın.
 • Küflü bölgeyi bir fırça yardımıyla yüzeyden kazıyın.
 • Kazıma işleminden sonra bölgeyi tekrar süpürmek yerinde olacaktır. Böylece küf parçaları başka yerlere sirayet etmez.
 • Kazıma ve süpürme işleminden sonra farklı malzemelerle yüzeyi temizleyebilirsiniz. Örneğin;
 1. Halı deterjanı
 2. Sabun
 • Bu iki malzemeden tercih ettiğinizi su ile bir kova içinde karıştırın.
 • Lekeli bölgeye bir bez yardımıyla bu sentezi sürün ve ovalayın.
 • Son olarak düz su ile bölgeyi tekrar silin.

Marketlerde ve temizlik ürünlerinin satıldığı dükkânlarda, küf yok eden özel kimyasallar da satılmaktadır. Bunlar arasından kaliteli marka ürünlerini tercih edebilirsiniz. Böylece küflü yüzeyin daha kalıcı bir şekilde temizlenmesini sağlamış olursunuz.

Halıdaki Küf Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halıdaki küf lekesi nasıl temizlenir? Bu tip sorunlarda sıklıkla tercih edilen yöntem bölgeyi süpürmek ve çeşitli temizlik ürünleri ile fırçalamak. Fakat bu işlemleri hayata geçirirken deterjan seçimine ve fırça kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Sert kıllı fırçalar halı saçaklarını bozabilir. Ayrıca deterjan kullanımı yanlış olursa, renk ağarması gibi negatif etkiler meydana gelebilir.

Beylikdüzü Beykent halı yıkama talepleriniz doğrultusunda halı üzerinde ki tüm lekeler için sizlere en ideal çözümleri üreteceğimizden emin olabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki halıdaki küf, tekrar edebilen bir sorun. Bunun için temizlik sonrası, yukarıda bahsi geçen önlemleri almanız gerekiyor. Ayrıca temizleme bittikten sonra bölgeyi ivedi bir şekilde kurutmalısınız. Bunun için, vantilatör, klima vb. cihazlardan yardım alabilirsiniz.

Kale Halı Yıkama Şirketi olarak; halılardaki küf, toz, bakteri, birikmiş atık ve her türlü lekelenmeyi uygun maliyetli seanslarla yok ediyoruz. Anti-bakteriyel ürünlerle temizlenen halılar, uygun ortamlarda kısa sürede kurutulmakta ve evlerinize teslim edilmektedir. Profesyonel bir dokunuşla halılarınızın tüm kötü oluşumlardan kurtulmasını sağlamaktayız. Sağlıklı ve hijyenik bir yaşam alanı için, güvenilir ve ekonomik hizmet paketlerimizden faydalanabilirsiniz.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...