Tıkla AraWhatsapp

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan kan lekesi nasıl çıkar? Hânelerde sıklıkla lekelenmelere maruz kalan halılar, temizlik operasyonlarında en önemli paya sahip. Çeşitli dış etkenlerle bu yüzeyler üzerinde istenmeyen renklenmeler ve doku zedelenmeleri meydana gelebiliyor. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için önlem almak bir noktaya kadar fayda sağlayacaktır. Fakat bazı kaçınılmaz hâllerde, nasıl bir uygulama gerçekleştirmeniz gerektiğini bilerek süreci az hasarla atlatmak da mümkün.

Halıdan Kan Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Kan lekesi; halı, kumaş, dokuma ve benzer yüzeyler üzerinde zorlayıcı olabilmektedir. Ayrıca lekeye müdahalede bulunduğunuz zaman dilimi ve uyguladığınız yöntem, sonuçtan alınacak verim açısından da belirleyici bir etkiye sahip. Kan lekesinin halı üzerinden temizlenmesinde, hem profesyoneller hem de ev hanımları tarafından deneyimlenmiş pek çok yöntem bulunuyor.

Büyükçekmece Halı Yıkama hizmetlerimizde Özel Leke çıkarma yöntemleri ile talepleriniz en ideal şekilde çözüme kavuşturulmaktadır.

Uygulama metotları ve kullanılan malzemelere değinmeden önce, halı yıkamada üst düzey bir yetkinliğe sahip Kale Halı Yıkama Firmamızdan 7/24 destek alabileceğinizi unutmamalısınız. Halıların saçaklarında, taban ve renk dokularında meydana gelen her türlü leke için en ideal yöntem ve malzemeleri, ehliyetli personeller tarafından uygulamaktayız.

Hizmet başlıklarımız uygun fiyat ve garantili temizlik kavramlarıyla müşterilere sunulur. Halı cinsine, örgüsüne ve renk skalasına zarar verilmeden gerçekleştirilen yıkama, silme ve kurutma programlarımız için randevu oluşturmanız yeterlidir.

Halıdaki Kan Lekesini Ne Geçirir?

Halıdaki kan lekesini ne geçirir? Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, dökülen bölgeye hızlı bir dokunuş gerçekleştirerek, kalıcı bir renk sorununu ekarte etmiş olacaksınız. Ev hanımları arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri soğuk suyla bölgeye kompres yapmak ve kanın emilimini gerçekleştirmek. Bu yöntem daha çok lekenin meydana geldiği ilk süreçte işe yaramaktadır. Sıvının yayılmasını ve halı iplikleri tarafından emilmesini beklemeden yüzeyden arındırmaya yönelik bir uygulamadır. Kalan kan, yine ıslak bir bez ile silinerek bölgenin tamamen temizlenmesi sağlanabilir. Bu sırada bir halı şampuanı ya da deterjanı ile yüzeyi daha temiz ve hoş kokulu bir hâle getirebilirsiniz.

Halı üzerindeki taze kanın arındırılması ve silinmesi sonrasında, sıvı ve toz deterjan tercih edilebilir. Köpüklü halı şampuanları da kalan atık maddelerin ve kötü kokunun giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Halıdaki kan lekesini bu yöntemle temizlerken bazı hususlara da dikkat etmeniz gerekiyor. Lekeli bölgeyi dıştan içe doğru bir el hareketiyle silmek, sıvı maddenin çevreye yayılmasını engeller. Fakat çok fazla bastırırsanız hem bu yayılmanın iç bölgelere doğru yönelmesine hem de halının zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden oldukça hassas ve dikkatli davranmanız gerekiyor.

Sıklıkla uygulanan yöntemlerden biri de nişasta. Nişastanın kanı temizleme özelliği herkes tarafından biliniyor. Yapmanız gereken tek şey, bir miktar nişastayı kanlı bölgenin üzerine dökmek ve bir süre beklemek. Daha sonra süpürge ile toz katmanı alabilir ve rutin silme işlemlerinden birini uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin yüksek fayda sağladığı ve kan lekesini yüksek oranda halıdan temizlediği pek çok birey tarafından deneyimlenmiştir.

Tuzlu su karışımını halıdaki lekeli alana dökerek kanın çıkartılması da oldukça bilinen bir uygulama. Bunun yanı sıra, su ile inceltilmiş amonyak, kanın çözülmesini ve silinen bez tarafından emilmesini sağlayacaktır.

Diğer Yöntemler

  • Tuz ve karbonat karışımı
  • Kaya Tuzu
  • Oksijenli Su
  • Özel Leke Çıkarıcı Şampuanlar

Yün Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Yün halılarda amonyaklı çözeltiler ya da çeşitli protein parçalayıcı maddeler kullanılmamalıdır. Bu tip maddeler yün üzerinde hasar bırakır. Evde, bireysel müdahalelerle yün halı üzerindeki kan lekesini çıkarmak için su, sabun ve çeşitli halı deterjanları tercih edilebilir. Daha kesin ve emniyetli bir yöntem olarak, yün ve benzeri değerli halılarınızda profesyonel destek almanız çok daha akılcı bir yaklaşım olacaktır.

Halıdan Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar? Kan lekesine ilk anda müdahale etme imkanı bulamadıysanız ya da çok sonra fark-ettiyseniz, bölgede kurumuş bir leke ile karşılaşacaksınız. Birçok madde gibi kan da kuruduğunda daha yerleşik ve zorlu bir temizleme süreci yaratacaktır. Kurumuş kanın çözülmesinde oksijenli su ile müdahale etmek en yaygın uygulamalar arasındadır. Çözülen kanın etrafa bulaşmamasına dikkat etmek de önem taşıyor. Bir başka yaygın yöntem ise sirke ile bölgeyi silmek. Yine su ile karıştırarak ve bir bez yardımıyla lekeli alanı silerek kuru kanı temizleyebilirsiniz.

Halıdaki Kan Lekesini Ne Geçirir?

Halıdaki kan lekesini ne geçirir? Unutulmamalıdır ki bir lekenin kalıcı olmaması, renk ve koku atığının tamamen temizlenebilmesi, en erken müdahalenin sağlanmasıyla mümkün olacaktır. Kuruyan atık maddeler, hem kendi rengini bırakır, hem de içeriğindeki moleküller ile bölgede renk solması ve doku kaybı gibi olumsuzluklara neden olur. Bu süreçte yukarıda bahsi geçen uygulamalardan birini tercih ederek en ivedi şekilde bölgeyi arındırmanız gerekiyor. Firmamızdan teknik destek alarak süreci çok daha kolay ve kusursuz bir şekilde nihayete erdirebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...