Tıkla AraWhatsapp

Halıdan Çamaşır Suyu Lekesi Çıkar Mı?

Halıya Çamaşır Suyu Döküldü

Halıdan çamaşır suyu lekesi çıkar mı? Bu yönde atılabilecek en sağlıklı adımlar nelerdir? Ev hanımlarının en çok yakındığı sorunlardan biri de çamaşır suyunun yanlış ve hatalı kullanımıdır. Böyle bir durumda doğru ve hızlı bir müdahalede bulunmak gerektiği muhakkak. Çamaşır suyu her evin vazgeçilmez temizlik malzemelerinden biri. Hatta hemen her türlü ev gerecinin temizlik ve hijyen şartlarına ulaşmasında bu kimyasalın kullanımı gündeme gelmektedir. Fakat herkes bilir ki; çamaşır suyu bazı yüzeyler üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Özellikle renklerde ve dokuda bozulmalara yol açması nedeniyle oldukça dikkatli bir kullanım gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Çamaşır suyu, çoğunlukla beyaz giysilerde ve fayans yüzeylerindeki kirleri arındırmada başvurulan çarelerden biri. Bu tip maddeler üzerinde anti-bakteriyel bir etki yaratması ve daha kusursuz bir beyazlık sağlaması bakımından tercih ediliyor. Fakat renkli kumaşlarda kullanımı ve halı-koltuk gibi eşyalara sirayet etmesi bu yüzeylerin geri dönüşümsüz bir hasar almasına da neden olabilmektedir.

Halıdan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Evet, bu yönde de uygulanabilecek bazı spesiyal yöntemler mevcut. Öncelikle belirtmekte fayda var ki, çamaşır suyu dökülmüş bir halıdan bu lekeli bölgeyi arındıracak bir ürün bulunmamaktadır. Burada yapabileceğiniz tek şey, görsel aksaklığı kamufle etmek olacaktır. Çamaşır suyu aslen Sodyum Hipoklorit denilen bir kimyasaldır. Döküldüğü yüzeyde renk açıcı bir muhtevaya sahiptir. Bu sebeple beyaz yüzeyler üzerinde leke çözücü olarak da kullanılmaktadır. Renklerin ve dokuların sentezinden meydana gelen bir halı yüzeyinde, bu kimyasal oldukça derin bir etki bırakacaktır. Maddenin halıda bıraktığı reaksiyon geri alınamayacak bir eylemdir.

Kale halı yıkama ile Profesyonel Leke çıkarma yöntemleri

Profesyonel halı yıkama şirketlerinin bazı lekeleri giderme yolunda özel programları bulunmaktadır. Fakat en kapsamlı temizlik programlarında bile, çamaşır suyunun temas ettiği bölgeleri tamamen eski haline döndürmek mümkün olmaz. Böyle bir durumda bölgesel boyama, ek yapma ve yama gibi çareler düşünülmektedir. Tabi ki burada, halının deseni, renk ağırlığı ve cinsi gibi parametreler de dikkate alınacak ve en geçerli yöntemin saptanması gerekecektir. Halıların yüzeyinde renk açılmasına sebebiyet veren tüm etkiler çoğunlukla kalıcı bir hasar bırakır. Temizlik uygulamaları bu yönde kısıtlı bir tesir yaratacaktır. Fakat ek yöntemler ile bu görsel karmaşa kısmen bertaraf edilebilir.

Halıya Çamaşır Suyu Dökülürse

Halıya çamaşır suyu dökülürse ilk olarak bol su ile kimyasalın etkisi azaltılmalıdır. Fakat burada dikkat edilecek en önemli unsur, bezle çamaşır suyunun daha da geniş bir alana yayılmasına neden olmamak. Bu yüzden sadece o bölge üzerine hızlı ve etkin bir müdahale yapılabilir. Bu şekilde kimyasalın etkisi kısıtlanmış olacak ve kısmi bir renk bozulması meydana gelecektir.

Kale Esenyurt Halı Yıkama

Esenyurt halı yıkama olarak halıya dökülen lekelerin çıkartılması için siz değerli dostlarımıza çeşitli yöntemler üretmeye çalışıyoruz. Yazımızda gördüğünüz üzere halıya dökülen çamaşır suyu için yapılacak en iyi yöntem bol su ile bezi yaymadan beze emdirmek şeklinde olacaktır. Kale halı yıkama fabrikalarımızda bir çok leke için çözüm üretilmektedir. Bu problem içinde kısmı halı tamiri yöntemleri uygulana bilmektedir.

Halıya dökülen en fazla sıvılardan bir tanesi de çaydır. Halıya dökülen çayın çıkarılması için bir çok yöntem mevcuttur.  https://www.kalehaliyikama.com/cay-lekesi-halidan-nasil-cikar/ adresinden detayları öğrene bilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...