Tıkla AraWhatsapp

Halıdaki Sigara Yanığı Nasıl Çıkar?

Halıdaki sigara yanığı nasıl çıkar? Yaşam alanlarına zarif ve samimi bir görünüm kazandıran halılar, kir ve leke tutmaları ile bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Özel bir bakım ve ihtimam gerektiren özel dokumalardan, basit makine halılarına kadar pek çok arklı türde karşımıza çıkan bu dekoratif ögeler, bir yandan da bazı özel tekniklerin kullanımını gündeme getirebilmektedir. Halı üzerindeki lekelere ve atık maddelere uygulanacak pek çok farklı temizlik ürünü ve uygulama yol haritası bulunuyor. Fakat sigara ve benzeri yanıcı maddelerin bıraktığı izler, çok zaman geri dönüşü olmayan problemlere yol açabilmektedir. Böyle bir durumda en az hasarla durumdan kurtulmanızı sağlayacak püf noktaları mevcut. Ancak her bir uygulama, değişen halı cinslerinde farklı etkilere de neden olabilmektedir.

Halıdaki Sigara Yanığı Nasıl Çıkar?

Halıdaki Sigara Yanığı Nasıl Çıkar?

Halı üzerinde sigara yanığı varsa ne yapabilirim?

Bireylerin kendi çabalarıyla temizlik ve yanık lekesini giderme programları yetersiz kalabilmektedir. Öncelikle böyle bir durum karşısında deneyimli kurumlardan destek almanız daha akılcı olacaktır. Kendi başınıza eldeki malzemelerle en ideal temizliği gerçekleştirmek için, yöntemleri ve malzemelerin kullanım yönergesini dikkatli bir şekilde inceleyin.

Halı üzerindeki lekelerin çıkarılması uzmanlık istemektedir. Bu nedenle pratik çözümler sizlere garantili çözüm sunmayacaktır. Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt ilçeleri için Kale Halı Yıkama Fabrikasını diğer bölgeler için ise size yakın fabrikaları arayarak bilgi talebinde buluna bilirsiniz.

Halıdaki Sararmış Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Yanık lekeleri siyah ve kirli sarı bir leke meydana getirir. Hemen tüm yanık türlerinde uygulanacak yöntemler benzerdir. Eğer yüzeydeki yanık lifleri temizlediyseniz ve altında sarı lekeler bıraktıysa, çeşitli halı temizleyiciler ve özel leke gidericiler yardımıyla alanı daha temiz bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Daha kesin çözümler için, farklı yöntemler de bulunuyor.

Yanık lekeleriyle nasıl başa çıkabilirim?

Halılar çeşitli elyaf türlerinden ve farklı dokuma teknikleri kullanılarak üretilmektedir. Bu çeşitlilik, yanmaya karşı mukavemeti ve üzerine düşen alevlere karşı ne derece korunaklı olduğu gibi oranları da değiştiriyor. Bazı üreticiler, bir noktaya kadar yanmaya karşı dirençli dokumaları tercih etmektedir. Fakat narin ve hassas dokumalarda bu durum daha zorlayıcı bir hâl alabiliyor.

Halı temizliği nasıl yapılır?

Halı temizliği denince ilk akla gelen süpürme ve yüzeysel olarak silme işlemleri oluyor. Bu rutin uygulamalar, derinlerde gizlenmiş kir tabakalarını ve onların meyana getirdiği kötü koku oluşumunu ekarte etmede yetersiz kalacaktır. Mevsim geçişlerinde ve uzun süreli kullanımlarda, halıların bütünsel olarak lekelerden arındırılması ve yıkanması elzem. Özellikle halı yıkama ve kurutmaya uygun ek bir alan ihtiyacı, kullanıcıların bu süreci geciktirmesine neden oluyor. Bugün çeşitli bölgelerde uzman kadrosuyla hizmet veren kurumumuz, halıları evlerden alıp, en geçerli yöntemlerle temizleyip kurutarak adrese teslim etmektedir. Bu sayede halı yıkama sürecinde hem halınız zarar görmeyecek hem de zamanınız ve temizliğe harcadığınız bütçe cebinizde kalacak.

Kale halı yıkama alanında uzman ekip ve ekipmanları ile sizlere garantili çözümler üretmektedir.

Halıdaki Sigara Yanığı Tamiri Nasıl Yapılır?

Halıdaki sigara yanığı tamiri nasıl yapılır? Gelelim bu sorunla başa-çıkma yollarına. Bu yazıda en pratik ve etkin çözümler ele alınmıştır. Etki ve fayda oranı, uygulayan kişiye ve halı türüne göre değişkenlik gösterebilir. Ev hanımları tarafından deneyimlenmiş ve en yüksek oranda pozitif sonuç alınmış yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Zımpara: Öncelikle bir zımpara ile yüzeydeki yanmış ve atık durumunu almış maddeleri temizleyin. Daha sonra, fazla kalın uçlu olmayan bir makas yardımıyla, yanmış ve siyaha dönmüş bölgeyi kesmelisiniz. Bunu yaparken saçakları tek tek ya da birkaç tanesi bir arada olacak şekilde gerçekleştirin. Her iplikte yanma oranı farklılık gösterebilir. Son olarak halıyı süpürmek, tüm kalıntıların ve partiküllerin temizlenmesini sağlayacaktır. Bu yöntem en basit uygulamalardan biri olup, halıdaki yanık görüntüsünü gidermeye yöneliktir. Halı eski hâlini almasa da, yanık kokusu ve siyahımsı görüntü ortadan kaldırılmış olur.
  • Yapıştırıcı:Bu uygulama öncesinde de yine yanık alanların makaslanması gerekiyor. Yanarak düzeltilemez hâle gelmiş üst tabaka, halı yüzeyinden makas yardımıyla temizlenir. Taban bölgesine erişene kadar yanmış alanı kazıyın. Bundan sonrası eksik bölgenin tamamlanması işlemidir. İnce bir tabaka bali sürerek ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için halının çeşitli bölgelerinden iplik toplamanız gerekiyor. Özellikle renk ve desen kolaylığı olan halılarda bu yöntem oldukça ideal. Halının genelinden toplanan saçaklar, yanıklardan arındırılmış bölgeye yapıştırılır ve halı tamiratı gerçekleştirilmiş olur.
  • Ek Parça: Yanık liflerin temizlenmesi ve bölgenin belli bir ölçüde kelleştirilmesi ile uygulanabilir. Örneğin, yanık lekeyi kapsayacak bir kare alan oluşturmak, parça ekleme sürecine yardım edecektir. Yine uhu veya bali benzeri bir yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Bir halıcıdan alacağınız uygun parça ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırmanız mümkün. Yapıştırma bittikten sonra elyafların taranması ve fazla olanların kesilmesi gerekiyor.
  • Gliserin: Yanık alana gliserin sürerek bir müddet bekleyin. Bekleme süresi sonunda bez ile alanı ovalayın. Daha sonra deterjan ile gliserini temizletin. Bu yöntemle halınız yanık görüntüsünden büyük ölçüde kurtulmuş olacaktır.
  • Tuz: Pek çok leke üzerinde etkisi bilinen tuz, halılardaki yanıklar için de birebir. Tabi çok derin ve geniş çaplı yanık alanlarda yetersiz kalacağını da belirtmekte fayda var. İri taneli tuz bir bez veya pamuk yardımıyla alana sürülür. Üzerine bastırarak tuzun bölgeye sirayet etmesi sağlanır. Daha sonra alanın güçlü bir şekilde ovulması gerekiyor.
  • Hidrojen Peroksit: Pek çok madde ile meydana gelen yanık lekesini bertaraf etmede kullanılan bir yöntemdir. Bir kap içerisinde bir çay bardağı kadar peroksiti daha fazla miktarda su ile sentezleyin. Böylece maddeyi seyreltmiş olacaksınız. Daha sonra bez veya sünger kullanarak hazırladığınız sentezi alana sürün. Ovalayarak lekenin çıkmasını sağlayın. Son olarak alanın düz su ile temizlenmesi gerekmektedir.

Halılarda ki diğer bir çok lekenin nasıl çıkabileceği konusunda sizlere yeni bilgiler sunmaya devam edeceğiz. Aşağıda halılar üzerinde oluşan en sık lekeler ve çözümleri yer almaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...