Tıkla AraWhatsapp

Halıdaki Sarı Leke Nasıl Çıkar?

Halıdaki sarı leke nasıl çıkar? Evlerde ve çeşitli kullanım alanlarında yer örtüsü halılar dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası. Isıyı tutan ve yalıtım görevi gören halılar, aynı zamanda döşemelerin korunması nedeniyle de her iç mekânda tercih ediliyor. Çeşitli model ve dokuda olabildikleri gibi, boyutları  ve renkleri bakımından da farklılık arz etmektedir. Kullanım boyunca özellikle ev hanımları açısından en büyük sorun, yüzeye dökülen maddelerin kalıcı leke bırakması. Bunun önüne geçmek adına kolay silinebilir malzemeden halı kullanımı da oldukça yaygın. Yüzeydeki dış etkilerle ve renk solması sonucu meydana gelen sarı lekeler, çeşitli doğal ve sentetik müdahalelerle çıkarılabiliyor. Burada dikkat edilecek nokta, halının üretim malzemesine göre en doğru yöntemin tercih edilmesi.

Halıdaki Sarı Leke Nasıl Çıkar?

Halıdaki Sarı Leke Nasıl Çıkar mı?

Halı üzerinde sarı leke oluşumuna sebep olan faktörler nelerdir?

Yüzeylerde kirli ve bulanık bir görüntü meydana getiren sarı leke problemi, çeşitli içecek ve yiyecek maddelerle oluşabiliyor. Bunlardan en sık karşımıza çıkanlar; çay ve kahve lekeleri. Dökülen çay ve kahve yüzeye işlemeden müdahale etmek en iyi sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Fakat bu soruna neden olan başka âmiller de söz konusu. Özellikle sarılı ve katlı bir pozisyonda uzun süre bekleyen halı ve kilimlerde bu tip sararmalar sıklıkla meydana gelmektedir. Eğer kullanmadığınız halılarınız varsa, ara ara yere sererek rutin temizlik programlarını gerçekleştirmeniz önem taşıyor.

Kale halı yıkama ile sizde halılarınız üzerinde ki, çay, kahve, kola, çikolata gibi tüm leke problemlerine profesyonel çözümler üretmekteyiz. Halıda ki kahve lekesi için detayları inceleye bilirsiniz.

Halıdan Sarı Leke Çıkarma Yöntemleri

Halıdan sarı leke çıkarma yöntemleri, müdahale edilecek yüzeyin cinsine ve dokusuna göre değişkenlik gösterir. Eğer bu işi evde amatörce gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle her zaman doku kaybı riski olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bilhassa, sert ovalama ve sürtünme sonucu renklerde solma ve canlılığını yitirme gibi negatif sonuçlar meydana gelebilir. Peki, en geçerli ve tercih edilen yöntemler nelerdir? Özetlemek gerekirse;

Limon: Pek çok eşya, giysi ve yüzey üzerinde limonun temizleyici etkisi yıllardır bilinmektedir. Doğal temizlik yöntemleri arasında sayabileceğimiz limon, su ile gerekli miktarda sentezlendiğinde oldukça etkili. Fakat burada da dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunuyor. Limon suyunu direkt halı tüylerinin üzerine dökmek, asitlenme meydana getirebilir. Bu da istenmeyen sonuçlara sebebiyet verir. Bunun için bolca suyun içine bir adet limonun suyunu karıştırmanız gerekiyor. Yumuşak başlı bir fırça ve temizlik bezi kullanarak lekeli bölgeye limonlu su karışımını uygulayabilirsiniz. Bu süreçte çok fazla sert ve hızlı hareketlerden kaçınmak oldukça önemli. Pek çok halı cinsinde bu uygulama etkili olmaktadır.

Tuz: Kıyafetler üzerinde meydana gelen lekeleri gidermek için tercih edilen tuz, halı yüzeylerindeki lekelenmelerde de olumlu sonuçlar doğuruyor. Nemli bir bezle halı üzerine dökülen madde temizlenir ve lekeli bölgeye bir miktar tuz dökülerek derine işleyen lekenin çözülmesi sağlanır. Bu işlemi ayrıca kabartma tozuyla da deneyimlemek mümkün. Yine nemli bir bez üzerine dökeceğiniz kabartma tozu halıya sürülür ve 15-20 dk boyunca bekletilir. Leke hemen temizlenmezse tekraren uygulanabilir. İşlem bitiminde durulama aşaması da gerçekleştirilerek halının eski görüntüsüne kavuşması sağlanır.

Sirke: Diğer malzemeler gibi sirke ile leke çıkarma denemesinde de su ile homojen bir bileşim elde etmek gerekiyor. Yüzeye daha iyi yayılması için spreyleme yöntemi uygulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; su ile sirkenin hemen hemen eşit ölçüde olmasıdır. Yine belli bir bekleme sürecinden sonra düz su ile silerek kurumaya bırakabilirsiniz.

Halı Şampuanı: Bu özel temizlik ürünü, halılar üzerindeki tüm kir ve lekelerin temizlenmesinde oldukça idealdir. Genellikle evde gerçekleştirilen halı yıkama uygulamalarında su miktarının az olması için halı şampuanları tercih ediliyor. Sarı lekeler üzerinde de doğal yöntemler kadar etkili bir uygulama. Kimi markaların ürünlerinde bu işlem şampuanın köpürtülmesi esasıyla gerçekleştirilmektedir. Bazı marka ürünleri ise direkt olarak halı yüzeyine dökülür. Kullandığınız malzemeye göre işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından iyice durulamak ve kuruması için 25-30 dk üzerine basmadan beklemek gerekiyor.

Yıkanan Halıda Sarı Lekeler

Yıkanan halıda sarı lekeler, genellikle yanlış malzeme kullanımı ve yanlış kurutma yöntemleri sebebiyle oluşmaktadır. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak ve sonuçtan en yüksek verimi alabilmek adına, profesyonel temizlik firmalarından yardım almak gerekiyor. Eğer halı yıkama uygulamasını kendiniz yaptıysanız ya da amatör kişiler tarafından gerçekleştirildiyse, böyle sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz. Yıkanan halıların kurutulduğu alan da bir o kadar etkili. Uzun süre nemli kalan yüzeylerde bakteri oluşumu gibi sonuçlar meydana gelebilir. Bu hem sağlık açısından belirli riskler taşır hem de halıların üzerinde lekelenmeler meydana getirir.

Halı yıkama şampuanlarının bir kısmı, kimyasal bazlı bir içeriğe sahiptir. Kimyevi maddeler bazı halı yüzeylerinde yıpranma, eskime, solma ve lekelenme gibi sorunlara neden olabilir. Tüm bu negatif sonuçlardan kurtulmak ve ilk günkü gibi canlı renklere ve sağlam dokuya sahip halılar için profesyonel temizlik şirketlerinden hizmet paketleri satın alabilirsiniz.

Kale Halı Yıkama Çözümleri

Kale Halı Yıkama Fabrikası, halıların periyodik temizlik ve yıkama uygulamalarında kitabî yöntemler esas almaktadır. Her yüzeyin ihtiyaç duyduğu usullerle ve malzemeye göre ideal temizlik ürünleri kullanarak daha çözüm odaklı bir hizmet sağlamaktadır. Halıların yıkanması ve kurutulması sürecinde çeşitli dokunuşlar gerçekleştiren kurumumuz, hasar ve leke bırakmaksızın halıların ilk günkü görünümüne kavuşmasını sağlar. Uygun fiyatlar ve periyodik hizmet paketleri için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...