Tıkla AraWhatsapp

Halıdaki Şarap Lekesi Çıkar Mı? Nasıl Çıkartılır?

Halıdaki şarap lekesi çıkar mı? Bilindiği üzere şarap lekesi, temizliği en zor durumlardan biridir. Özellikle halı ve benzer dokumalar üzerinde çok zorlu bir operasyon gerektirebilir. Burada önemli olan lekeli bölgeye zamanında müdahale etmek ve olabildiğince yayılma ve derine işleme gibi sorunları ekarte etmek.

Şarap gibi zorlu lekeler için aslî uygulama yöntemi, inatçı lekenin çözünmesini sağlamak. Bunun için de bazı özel maddelerden faydalanılabilir. Kimyevî leke çözücüler ve bu etkiyi yaratan diğer maddeler, halı üzerindeki şarap lekesini çıkartırken bazı halı türlerinde zararlı etki yaratabilir. Bunun için hassas dokumalara amatörce müdahalede bulunmamak, profesyonel firmalardan destek almak gerekiyor.

Halıdaki Şarap Lekesi Çıkar Mı? Nasıl Çıkartılır?

Halıdaki Şarap Lekesi Çıkar Mı? Nasıl Çıkartılır? Yöntemleri Nelerdir?

Şarap lekesine evdeki imkânlarla müdahale edecekler için öncelikli kural; lekenin taze ya da kurumuş olup olmamasıdır. Kurumuş şarap lekesi üzerinde uygulanacak adımlar farklılık arz eder.

Kale Halı Yıkama Fabrikamız Beylikdüzü Yakuplu merkezindedir. Bölgemizde halı üzerindeki tüm lekeler için çözümler üretmekteyiz.

Kurumuş Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş şarap lekesi nasıl çıkar? Halıya dökülen şarap kurumuş ve yerleşmiş bir tabaka hâlini aldıysa, alkol ve alkol içeren temizlik ürünlerini tercih etmek akılcı bir yöntem olacaktır. Alkolün kurumuş şarapta çözünmeye yol açması, temizlik işleminde kolaylık sağlar. Öncesinde kuru şarap katmanını inceltmek de bu sürece büyük katkı sağlar. Öncelikle düz su ve bir bez yardımıyla bu inceltme programını gerçekleştirebilirsiniz. Bu daha çok ön temizlik işlemi olarak ele alınabilir. Kurumuş leke olabildiğince inceltildikten sonra alkol ve asidik çözelti ile yüzeyi silme işlemine geçebilirsiniz. Alkol genellikle halı üzerinde zarar verici bir etki yaratmadan lekenin çözülmesini sağlar. Fakat yine de hassas ve değerli halılarınız için profesyonel destek almanız faydalı olacaktır.

Şarap Lekesi Çıkarmak İçin Yöntemler

Şarap lekesi çıkarmak için yöntemler; basit malzemelerle, evde uygulayabileceğiniz adımları kapsamaktadır. Bu yöntemlerin başarı oranı, temizlenecek halının ana malzemesine ve kullandığınız temizlik ürününe göre farklılık arz eder. En çok kullanılan temizlik malzemeleri şu şekildedir;

 1. Alkol
 2. Asidik Çözelti
 3. Sirke
 4. Sıvı Bulaşık Deterjanı
 5. Tuz
 6. Hidrojen Peroksit
 7. Un
 8. Tıraş Kremi
 9. Konsantre deterjan
 10. Oksijenli Su
 11. Soda

Söz edilen temizlik ürünlerinin kullanım şekline değinecek olursak, birbirine benzer uygulama yöntemleri bulunmaktadır.

Yöntem 1: Beyaz sirke her evde bulunan ve pek çok temizlik programında akla gelen malzemelerden biri. Kurumuş şarap lekesi için seyreltme işlemi öncelikli adım. Şarap yeni döküldüyse, pamuklu bir bez ya da sünger yardımıyla acil tampon yapabilirsiniz. Bu sayede sıvı maddenin yayılmasını engellemiş olacak ve silme sırasında dağılma riskini de ortadan kaldıracaksınız. Beyaz sirke ılık su ile sentezlenir. Bir diş fırçası ya da temizlik fırçası ile lekeli bölgeye karışımı yedirin. Daha sonra sıvı bulaşık deterjanı ile sirke ve şarap kokusunu halıdan yok edebilirsiniz.

Yöntem 2: Lekeli bölge henüz kurumadıysa üzerine tuz serpmek etkili bir yoldur. Henüz sıvı hâlde bulunan madde, tuz taneleri tarafından absorbe edilir. Tabi tuz döktükten sonra bir müddet beklemek gerekiyor. İşlem bitiminde elektrik süpürgesi ile halıyı süpürüp, deterjan ve düz su ile temizliği tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 3: Şarabı bez ve sünger ile tamamen emdirin. Ilık su ve deterjan karışımını yüzeye sürün. Bunun için yine bir bez kullanabilirsiniz. Ayrıca temizlik sırasında lekelenen bezi, tekrar yüzeye sürmemek de önem teşkil ediyor. Son olarak durulama işlemine geçin. Bu hem kalan şarap kokusunu hem de deterjan kalıntılarını halı üzerinden yok edecektir.

Yöntem 4: Hidrojen Peroksit; en etkili yöntemlerden biridir. Oldukça güçlü bir çözeltidir. Lekenin üzerine bir bez yardımıyla sürülür ve çok hızlı bir şekilde şarabın incelmesini sağlar. Her yöntem sonrasında olduğu gibi, bu maddenin kalıntılarından kurtulmak için düz su ile temizleyerek durulama işlemini gerçekleştirin.

Yöntem 5: Çok alışılagelmiş bir yöntem olmamakla birlikte, şarap gibi lekeler üzerinde oldukça etkili olan diğer bir yöntem undur. Bölgeyi unlayarak fırçalayabilirsiniz. Unun emici bir özelliği bulunmaktadır. Bu yöntemi tercih ederseniz, fırçalama sırasında fırça ucunu sık sık temizleyin. Unun çektiği leke fırça ucuna sirayet eder, bu da sürtünme ile halıya tekrar bulaşmasına neden olur.

Yöntem 6: Halıdaki şarap lekesine önce tuz dökülür ve bekletilir. Süpürge ile kalıntılar temizlenir. Daha sonra soda kullanarak, lekenin tamamen arındırılması sağlanacaktır. Sodayı, sınırlı bir bölge üzerine dökün. Kısa bir müddet beklemeye bırakın. 3-5 dakika sonra silme işlemine geçin. Daha etkili olması için, halı şampuanı – oksijenli su sentezini bir fırça ile yüzeye sürebilirsiniz.

Halıdan Şarap Lekesi Çıkarmanın Püf Noktaları

Halıdan şarap lekesi çıkarmanın püf noktaları, doğru yönteme giden yolda gereklilikleri eksiksiz saptamaktan geçiyor. Eğer özel boyalarla renklendirilmiş ve hassas ipliklerle dokunmuş bir halınız varsa, ilk müdahaleyi yaparak bir halı yıkama servisini aramanız gerekiyor. Bu ilk müdahale yalnızca yüzeydeki şarabın emilmesi için emici bir bezi yüzeye bastırmak olacaktır. Bu süreçte ovalama işlemi kesinlikle yapmayın. Lekenin dağılmasına ve yerleşmesine neden olabilirsiniz. Basit makine halılarına kendi imkanlarınızla uygulama yapacaksanız hızlı ve etkili yöntemlerden birini tercih edebilirsiniz. Öncelikle ilk hedefiniz, dökülen şarabın en dar alanda sınırlandırılmasını sağlamak. Bunun için kâğıt havlu ve bir temizlik bezi kullanabilirsiniz. Tuz, un ve benzeri yöntemleri kullanacaksanız, bir süre beklemeden silme işlemi yapmayın. Halıları temizlerken çok fazla ıslatmamaya özen gösterin ve son olarak süpürme ve havalandırma işlemini de tamamlayın.

Kale Halı Yıkama ile Profesyonel Hizmet

Zamanınız ve paranız size kalsın istiyorsanız, bu işi profesyonel Kale Halı Yıkama Fabrikası’na bırakabilirsiniz. Halı yüzeylerinde hasar bırakmadan, kusursuz bir leke çıkarma ve yıkama programı gerçekleştirmekteyiz. Firma personellerimiz, işinin ehli ve deneyimli bireylerdir. Hızlı ve gerçekçi çözümler için, iletişim kanallarımızdan randevu talep edin.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...