Tıkla AraWhatsapp

Halı Yıkama K2 Belgesi Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Halı yıkama k2 belgesi nasıl nereden alınır

Halı yıkama K2 belgesi, hususî taşımacılık yapacak vergi mükelleflerine verilen zorunlu bir belgedir. Gerçek ve tüzel kişilerin başvurabileceği bu belge için aktif vergi mükellefi olma zorunluluğu aranmamaktadır. Başvuruda en az bir taşıt için kayıt işlemi yaptırılır. Bu belgenin alınabilmesinde bazı zorunluluklar da bulunuyor. Bunların en başında ise, SERC3 ve SRC4 belgeleri geliyor. Bahsi geçen bu resmî evraklar, mesleki yeterlilik ve psikoteknik değerlendirme belgeleri olarak adlandırılmaktadır.

K2 belgesi, Karayolu Taşıma Yönetmeliği tarafından gerçek ve tüzel kişilerin nakliye faturası düzenlenmeksizin yaptıkları taşımacılık faaliyetleri için düzenlenen bir belgedir. Kamyon, kamyonet, tır ve benzeri araçlarla yapılan taşımacılık K2 kapsamında yer almaktadır. Bu kapsamda yer alan kamyonet sahibi vergi mükellefleri için bazı durumlarda ayrıcalıklar göze çarpıyor. ÖTV vergi farkının ödenmesi hâlinde hususî araç kategorisinde yer alan kamyonetler, yönetmelik dâhilinde kabul edilmeyecektir. Buna mukabil, diğer zorunlu yeterlilik belgeleri de zorunlu olmaktan  çıkacaktır.

Halı Yıkama K2 Belgesi Ücretleri Ne Kadar?

Halı yıkama K2 belgesi ücretleri, 2018 yılı itibariyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelikte 10.000 TL olarak belirlenmiştir. Burada taşınacak maddenin ağırlık hesabı da önem taşıyor. Kamyonet sâhipleri için, 3,5 tonluk bir sınırlama bulunuyor. Bu hacmi geçmeyen tüm taşıma işlemleri için %75’lik indirim uygulanacaktır. Böylece halı yıkama gibi servis amaçlı kullanılan kamyonetlerden istenen K2 belge ücreti 2.500 TL olarak hesaplanmıştır. K2 belgelerinin geçerlilik süresi ise beş yıl. Bu süre belge harcının ödenmesinden itibaren başlamış kabul edilir. Tekrar yenilemek isteyen kişi ve kurumların bakanlığa dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Halı yıkama fabrikalarının tek bir K2 belgesi alması gerekiyor. Fakat araç sayısı daha fazla ise, her araç için bir taşıt kartı temin edilecektir. Bu kartların da ayrı ayrı bedellerinin ödenmesi gerekiyor. Her bir taşıt kart ücreti, 2018 yönetmeliğine göre 300 TL olarak beyan edilmiştir.

Bu ücretlerin ödenmesi ve gerekli belgelerin alınması, olası cezaların yükümlülüğünden çok daha kârlı ve hizmet sektörünün gelişim süreci için oldukça önemli bir adım olacaktır. Evlerden yıkanmak üzere alınan ve belli işlemlerden geçip tekrar adrese teslim edilen halılar, ticarî taşımacılık ve nakliye hizmetleri kapsamına girmiyor. Fakat müşteri ve şirket arasında yapılan bu taşımacılık hizmetinde kullanacağınız kamyoneti %75 indirimle kayıt ettirmeniz gerekmektedir.

Halı Yıkama K2 Belgesi Nereden Alınır

Halı yıkama K2 belgesi nereden alınır? Kamyonet sahibi gerçek ve tüzel kişiler, işin devamlılığını sağlamak amacıyla sağladıkları taşımacılık hizmetinin yasal kaidelere uygun olmasında bazı yönergelere uymak durumundadır. Bir halı yıkama şirketinin kurulumu ve işleyişinde bazı belge ve evrakların tamamlanması gerekiyor. Bugün eskiye nazaran çok daha pratik temin edilebilen bu belgeler, şirketinizin profesyonel kulvarda faaliyet gösterme yetkisine sahip olabilmesi açısından oldukça mühim. Yapılan işin mahiyeti ne olursa olsun kamyonetlere sağlanan büyük indirimden faydalanmak için 3.5 ton limitini aşmamış olmanız gerekiyor. Peki bu belge nereden alınabilir?

Kale halı yıkama fabrikası olarak meslektaşlarımıza K2 belgesini almasını kesinlikle önermekteyiz.

K2 belgesi Karayolu Taşıma Yönetmeliğince, gerekli evrakların düzenlenmesi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teslim edilmesi yoluyla alınmaktaydı. Bugün hala başvuruların niteliği ve tüm koşulların değerlendirilmesinde bakanlık yetkilileri müdahil olma yetkisine sahiptir. 2018 yılı itibariyle K2 başvurusunun e-devlet üzerinden de yapılabileceği duyuruldu. Böylece başvuru inceleme ve kabul süreci oldukça kısa vâdede tamamlanabilmektedir. Eskiden 15 günlük süreçte sonuçlanan belge başvurusu, bu yöntemle 2 saatlik zaman dilimine indirgenmiştir. Başvuru için formun doldurulması ve onaylanması ise 5 dakika gibi oldukça kısa bir zaman diliminde nihayete erdirilebilmektedir.

Özetlemek gerekirse; yetki belgesine sahip olmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, gerekli belgeleri bakanlığa ulaştırmak mecburiyetindedir. E-devlet üzerinden online başvurular da kabul edilmeye başlanmıştır. Bu süreçte de beyan edilen bilgilerin doğruluğu denetlenerek, yayınlanan yönetmeliğe uygunluk onaylandığı takdirde başvuru kabul edilecektir.

Halı Yıkama K2 Belgesi Cezaları

Halı yıkama K2 belgesi gerekli olduğu hâllerde temin edilmezse, birtakım maddî cezalar uygulanmaktadır. Bu cezaî müeyyide 1 Ocak 2018 itibariyle 2.615 TL olarak belirlenmiştir. Bakanlığın resmî web sitesinde de yayınlanan cezalar, farklı K belgeleri için değişen bir grafiğe sahip. Halı yıkama sektöründe bulunanlar ve iş gücünü sağlayabilmede kamyonet / kamyonetler kullanan tüm kuruluşlar yukarıda belirtilen tutarda ceza ödeyecektir. Cezaya çarptırılan ve belgelerini tamamlayanlar da denetim programlarına alınacak ve süreç çok daha yüksek kayıpları da beraberinde getirecektir.

K2 Belgesi Araç Şoförlerinde Aranan Nitelikler

K2 Belgesine dair beyan edilen mevzuatta, aracı kullanacak şoförler için de birtakım zorunlu şartlar belirtilmiştir. Sürücülerin sahip olması gereken SRC belgeleri dışında, bazı hâl ve durumlara da müsait olmaları gerekli görülmüştür. Bunlar:

  1. Meslekî yeterlilik belgesi
  2. 66 yaşından gün almamış olmak
  3. Gerekli eğitimin sağlanmş olması
  4. Kaçakçılık, uyuşturucu, silah taşıma gibi suçları işlememiş ve ceza almamış olmaları
  5. Beden ve zihin sağlığının, sağlık kuruluşlarınca onaylanmış olması

Bu bahsedilen şartlar, ilgili Bakanlık tarafından arttırıla bilmektedir. K2 belgeli araç kullanımında belirtilen koşulları taşımamak, idarî cezalarla karşı karşıya kalınmasına neden olacaktır.

Araç başvurusunda, aracın plakası, tescil seri ve sıra numarası gibi belgelerin beyanı esas olmaktadır. Dilekçe ya da web üzerinden başvuru formuyla birlikte, bugün çok kısa süreçler içinde bu belgeye sahip olmanız mümkün.

Kale halı yıkama olarak araçlarımızın tamamında K2 belgesi mevcuttur. Hizmet bölgelerimiz Beylikdüzü, Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Bahçeşehir, Florya ilçelerinde bir çok arkadaşımız ceza almıştır.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...