Tıkla AraWhatsapp

Halı Yıkama Fabrikası Açmak

Halı Yıkama Fabrikası Açma

Halı yıkama fabrikası açmak; yasal adımların atılması,  gerekli teknik donanımın projelendirilmesi, uygulama yöntemlerinin kavranması ve sektördeki trendlerin saptanması ile gerçekleştirilebilmektedir. Bugün insan hayatına ve toplumsal yaşama direkt ve dolaylı olarak temas eden pek çok iş kolu mevcut. Bilinçli toplumlarda iş ve yaşam alanlarının sağlık standartlarına uygunluğu, sektörel çeşitliliğin de önünü açmıştır. Evsel ve ticarî mahallerde bu standartların sağlanabilmesinde daha profesyonel müdahaleler atılmaya başlanmış, bu süreç yeni hizmet alanlarının da doğmasına yol açmıştır.

Halı yıkama hizmeti, bugünkü hâline nazaran daha basit şekliyle uzun yıllardır insan hayatında elzem uygulamalardan biri. Bugün teknik imkânların git-gide çoğalması ve yeni üretimlerin piyasaya sürülmesi ile çok daha elegan bir hizmet alanı fikrimi kazanmıştır. Özellikle düşük sermaye ile büyüme alanı geniş bir iş gücü alanı arayışlarında ilk akla gelen kulvarlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Bu yolda atılım yapmak gayesi taşıyan tüm yatırımcı ve girişimciler için derli toplu bir yol haritası belirledik ve süreci en basit denklemlerle yazının geneline yaydık.

Kale halı yıkama firması olarak bu sektörde yer almak isteyen herkes için çözüm olmak istedik. kalehaliyikama.com kurumsal web sitemizden bizlerle iletişime geçe bilirsiniz.

Geleneksel ve modern hizmet alanlarında yer edinmek isteyen birey ve kurumların, genelden özele giden bir bilgi toplama sürecinden geçmesi gerekiyor. Bu süreç; bir sonraki adımı tahayyül edebilmek ve en kârlı yatırım planını oluşturmak açısından mühim. Toplumsal ve bireysel hizmet dallarında bir işletme açmak ve artan rekabet ortamında asimile olmamak adına, baştan sona tüm adımların doğru atılması gerekiyor. Bahsini ettiğimiz halı yıkama fabrikası adına nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine değinmeden önce, genel bir eylem planı nasıl oluşturulur..? İşletme ve süreklilik sağlamada nelere dikkat etmek gerekir..? soruları üzerine durmak daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.

Yatırım ve işletme fikrini uzun vâdede kârlı bir sürece dönüştürmek, gelir getiren ve güvenilir bir marka hâline gelmek için şu ana kavramlarla yola çıkmanız gerekiyor:

 • Güvenilir Olmak: Alan ve faaliyet kategorisi ne olursa olsun, müşteri memnuniyetini sarsılmaz bir şiar olarak şirket bünyesine katmak, kuşkusuz büyüme ve kazanç oranlarını da yükselten bir kavram. Hem sağladığınız hizmetin güvenirliği hem de şirket olarak güçlü referanslara sahip olmak bu işin ilk adımı.
 • Erişebilirlik: Özellikle metropollerde daha çok kullanıcıya hizmet taşımak ve sunulan hizmetin geri dönüşlerini karşılayacak bir iç yapılanmaya sahip olmak önem taşıyor. Bu hem güven duygusunu perçinleyen hem de daha fazla insana ulaşabilmeyi mümkün kılan bir gereklilik.
 • Hizmet Maliyeti: Satılan hizmet dalında nitelikli ve kaliteli bir faaliyet sağlamanın maddî karşılığı olacağı muhakkak. Ucuz hizmet çoğunlukla düşük nitelikli bir iş gücünün göstergesidir. Bununla birlikte fahiş fiyatlar da kurum ve bireylerde bütçe sıkıntısına yol açacaktır. Piyasa dengesini korumak ve uygun fiyatlarla kaliteli hizmet sağlamak tercih edilir olabilmede büyük önem taşıyor.
 • Yer/Hizmet Uyumluluğu: İş kurmadan önce doğru bir lokasyon seçimi yapmak gerekiyor. Şehir ve bölgelerde insanların harcama eğilimleri değişkenlik gösterir. Daha çok kitleye ulaşabilmek ve daha fazla müşteri için ulaşılabilir olmak önemli. Tercih edeceğiniz bölgede aynı hizmeti sağlayan firmaların varlığını saptayarak en verimli sonuca ulaşabilirsiniz.
 • İç Yapılanma: Kuşkusuz bir şirket ve/veya işletmenin iç organizasyonunda sağlanacak bütünlük en önemli adımlardan biri. Bunun içinde dâhil edilecek asli araçlar ise şu şekildedir:
 1. Yeterli ve donanımlı bir personel ağına sahip olmak.
 2. İleri teknolojik teknik teçhizat ve ehliyetli kullanıcı.
 3. İş güvenliği yasalarına uygunluk.
 4. Gerekli belge/sertifika ve izinlere haiz olmak.
 5. Garantili hizmet.
 6. Çağın gerekliliği olan sosyal ağ iletişimi ve güçlü bir komünikasyon örgüsü.

Halı Yıkama Fabrikası Nedir? Nasıl Çalışır?

Halı yıkama fabrikası, en basit anlamıyla bir ‘temizlik’ şirketidir. Fabrika niteliğini taşımak ve daha profesyonel bir hizmet alanını ifade edebilmek de birtakım niteliklere sahip olmaktan geçiyor. Bugün bu isim altında faaliyet gösteren firma & şirketlerin ortak paydada buluştuğu ve olmazsa olmaz bazı özellikler mevcut. Bunlar;

 • Teknik alet-edevat için yeterli bir alan genişliğine sahiptirler. (asgarî 150 metrekare.)
 • En az 3, hizmet alanının genişliğine göre daha fazla personel sayısı bulunur.
 • Günlük harcırah oranı 500 ila 1000 metrekare halı yıkama kapasitesi barındırırlar. Buna uygun temizlik malzemeleri ve modern yıkama sistemleri mevcuttur.
 • Kalite belgesi ve işletme ruhsatı gibi yasal gerekliliklere uygundurlar.
 • Halı yıkama dışında; koltuk, yorgan, battaniye, yatak, perde yıkama ve benzer uygulamalarda da hizmet sağlarlar.

Bir halı yıkama fabrikasının çalışma esasları da birbiriyle benzerlik gösterir. Bunlar firma ve kuruluşun iç tüzüğünde yer alan hizmet politikalarına göre değişkenlik gösterebilir. Asgarî düzeyde müşteri memnuniyetini yakalamak ve süreci, hizmetten faydalanacak bireyler için daha kaliteli bir düzleme yaymak için atılan öncül adımlar şu şekildedir.

 1. İletişim ve danışma hattından hizmet talebi sağlanır.
 2. Müşteriden alınan bilgiler ışığında bir ödeme planı çıkartılır.
 3. Randevu verilen gün ve saatte evden teslimat gerçekleştirilir.
 4. Halının türüne göre (ipek, el dokuma, minleks, saf ipek, yünlü, halıfleks, kilim, step halı ) en geçerli uygulama sağlanır.
 5. Islak ve kuru temizleme yöntemlerinden biri tercih edilir.
 6. Toz alma, kir ve bakterilerden sterilizasyon, şampuanlama, kurutma ve teslim gibi adımlar sırasıyla hayata geçirilir.

Halıların yıkanması ve kurutulması ayrı bir deneyim gerektiren özel müdahalelerdir. Bu süreçte halının cinsi ve hacmi büyük önem taşıyor. Evlerden ve iş yerlerinden teslim alınan halılar, temizlik sürecinden geçirilip hiçbir hasar yaratmadan sahiplerine teslim edilmelidir.

Halı Yıkama Fabrikası Nasıl Açılır? Maliyeti Ne Kadardır?

Sektörün işleyiş ve muhtevasına kısa bir giriş yaptıktan sonra, bu kulvarda faaliyet göstermek isteyen bireylerin ne kadarlık bir bütçeye sahip olmaları gerektiğine değinmek gerekiyor. Bir halı yıkama fabrikası açmanın maliyeti nedir? Bu süreçte gelir-gider oranları ve en iyimser ve kötümser tablonun ne olabileceği gibi mevzulara soru/cevap şekline yanıt vermeye çalıştık.

 1. Kredi almam mümkün mü?

Cevap: Evet. Bugün pek çok banka iş kurmak isteyen girişimciler için düşük faizli kredi sağlıyor. İster uzun ister kısa vâdeli geri ödemeli krediler için güncel bir araştırma yaparak en uygun finans projesini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Devlet desteği alabilir miyim?

Cevap: Evet. Devlet, girişimciler için hem eğitim programları hem de sermaye sağlayan bir kuruluşa sahip. KOSGEB adı altında pek çok merkezde özel kurslar bulunuyor. Tek yapmanız gereken KOSGEB destekli iş gücü kollarından birine başvurmak ve kısa süreli zorunlu eğitim programlarını tamamlamak. Halı yıkama fabrikası da desteklenen iş kollarından biri. Bu süreçte destek almaya hak kazanmak için de sağlam bir projeye sahip olmanız gerekiyor. Nerede şirket kuracağınız, istihdam oranınız ve gelir-gider tahmininiz desteği alabilmenizde önemli. KOSGEB şu an 50.000 ila 100.000 arasında bir destek sağlıyor. Herhangi bir taşınmazınız ya da banka teminatı altında birikmişiniz varsa 100.000’e kadar destek almanız mümkün.

 1. Halı yıkama fabrikası açma maliyeti nasıl hesaplanır?

Cevap: Bunun için pek çok değişkenin sizin tarafınızdan belirlenmesi gerekiyor. Sıfırdan bir iş kuracaksanız, işletmenizi yürüteceğiniz mekân kirası, devren ise toplam talep edilen ücret, günlük hizmet grafiğinize uygun teçhizat ve çalıştıracağınız eleman sayısı bu maliyetin belirlenmesinde önem teşkil eder. Minimal bir ortam ve düşük gelirli bir işletme için 10.000 lira bile yeterli olabilir. Aynı şekilde iş gücünü arttırmak ve daha profesyonel bir hizmet sunmak arzusundaysanız 100.000 TL’yi aşan bir sermayeye de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bugün tam otomatik halı yıkama makineleri 40.000 TL’den başlıyor. Ayrıca minimal boyutlarda bir dükkan kiralamak için aylık asgarî 3000 TL gibi bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Dükkan metrekaresi büyüdükçe ve bölgesel faktörlerde hesaba katılarak aylık kira bedeliniz çok daha yüksek rakamlara tekabül edecektir.

 1. Halı yıkama fabrikası açmak için atmam gereken yasal adımlar var mı?

Cevap: Kuşkusuz evet. Gelir ve gider döngüsü içinde topluma sağlanan tüm hizmet kolları için birtakım yasal gereklilikler bulunmaktadır. Bunlar en genel anlamda alınacak izinler, ruhsat, sertifikalar ve yeterlilik belgeleri gibi evraklardan oluşur. Makalenin devamında konu detaylandırılacaktır.

Halı yıkama işletmesi açmak isteyenler, “Halı Yıkamacılar” başlıklı konuyu da mutlaka okumasını öneriyoruz.

Halı Yıkama Fabrikası Açmak İçin Gerekli Belgeler

Halı yıkama fabrikası açmak ve bu sektörde sağlayacağınız kazancı yasal yollarla değerlendirmek için birtakım belgelere ihtiyacınız var. Aksi takdirde ağır maddi cezalar ve yaptırımlara maruz kalmanız yüksek ihtimal. Elbette işletme için kiralanacak dükkân, alınacak makineler ve kullanılacak ek malzemeler işin asli elemanları. Fakat eylem planınızı gerçekleştirmeden önce bir takım başvuruları da sağlamanız gerekiyor. İşte halı yıkama fabrikası açmak için yol haritası:

PLAN:Bu alanda hizmet veren kurumlara danışmak ve işleyiş hakkında bilgi sahip olmak önemli. Sonrasında nasıl bir işleyişe sahip olmanız gerektiğine karar verebilir ve en verimli hizmet planını kendiniz tasarlayabilirsiniz.
İLK BAŞVURUİlk başvuru bağlı bulunduğunuz bölgenin belediyesine online ya da birebir olarak yapılabilir. Size sunulacak formu doldurarak bu konuda gerekli izinlere erişebilirsiniz.
RUHSATBaşvuru sonrasında aktivasyona geçebilmek için ruhsat almanız şart. Belediye uygun görürse başvurunuza istinaden size iş yeri açma ruhsatı verecektir.
VERGİVergi dairesine giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Kazancınızdan belli bir oranda devlete verginizi ödeyerek yasal bir işletme konumuna erişebilirsiniz. Gelir-gider oranlarınıza ve hizmet vereceğiniz sektöre göre size bir ödeme bütçesi sunulacaktır. Bu aynı zamanda devlet destekli kobilere sağlanan avantajlardan faydalanmanızın da önünü açacaktır.
MARKAAçacağınız işletme işin orijinal bir isim bulmanız da gerekiyor. Bu sektörde daha önce kullanılmamış ve bir kuruluş tarafından resmî olarak sahiplenilmemiş olmalıdır.
SİGORTASigorta acentelerinden hangi pakete dahil olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Olası maddî kayıplar ve iş kazaları muhakkak sigorta kapsamına alınması gerekiyor. Bundan başka dış etkenli kayıplar içinde sigortalanmak önemli. Buna soygun, dolandırıcılık ve benzeri faaliyetleri ekleyebiliriz.
WEB ADRESİModern çağın gerekliliklerinden biri de hiç kuşkusuz sanal tanıtım ve iletişim imkânlarına sahip olmak. İşletmenizin daha geniş kitlelere ulaşması ve dikkat çekici bir profile sahip olması için profesyonel bir web sitesi kurmanız gerekiyor. Bunun için de ufak bir bütçe ayırmalı ve sürekli güncel tutacağınız bir paylaşım alanı yaratmalısınız.
PERSONELGerekli izinleri ve atılması gereken yasal adımları tamamladıktan sonra çalıştıracağınız personel sayısını da belirlemeniz gerekiyor. Bu personellerin hangi şartlarda çalışacağı ve yine yasal olarak sağlamanız gereken imkânlar da atlanması gereken bir faaliyet alanı. Unutmayın ki, bugün günlük işçiler için bile gerekli bir sigorta bulunuyor. Çalışanlarınıza sigorta yaparak hem onların hem de şirketinizin daha güvenli bir iş gücü sağlamasına imkân verebilirsiniz. Ayrıca sigortasız işçi çalıştırmak büyük cezalarla karşılaşmanıza da neden olacaktır.
EĞİTİMİş dünyasında trend uygulamalardan biri de teorik ve pratik eğitim programlarına katılmak. Bu tip programlardan alacağınız katılım belgeleri ve sertifikalarla şirketinizin tanıtımını daha dikkat çekici bir hâle getirebilirsiniz. Bunun için özel ve kamusal alanda pek çok teknik eğitim programı bulunuyor.

 

Halı Yıkama Fabrikası İçin Gerekli Makine ve Malzemeler

Halı yıkama fabrikasında kullanılacak makineler hem işletme kurulum maliyetini hem de sağlanacak hizmetin niteliğini belirleyen en önemli unsurlardan biri. Basit yıkama sistemleri ile daha düşük maliyetli bir kuruluş gerçekleştirebilirsiniz. Tabi bu hitap ettiğiniz kitleyi ve yıllık kâr-kazanç oranlarını da aynı şekilde daha alt limitlerde tutar. Daha yüklü bir sermaye ile daha donanımlı bir şirket kurmayı tercih ederseniz, firmanızın kalitesi de aynı oranda artış gösterecektir. Halı yıkamada kullanılan ekipman için şu örnekler verilebilir:

 1. Sanayi Tipi Halı Yıkama Makinesi
 2. Halı Sıkma Makinesi
 3. Halı Çırpma Makinesi
 4. El Tipi Halı Yıkama Makinesi
 5. Halı Kurutma Makinesi
 6. Halı Paketleme Makinesi
 7. Nem Alma Cihazı
 8. Hav Toplama Makinesi
 9. Tam Otomatik Halı Yıkama Makinesi
 • Yorgan / Koltuk / Perde vb. Yıkama Makinesi

Gelişmiş bir tam otomatik halı yıkama makinesinde şu müdahaleler gerçekleştirilmektedir:

 • Islatma
 • Şampuanlama
 • Fırçalama
 • Ovalama
 • Yıkama
 • Tarama
 • Sıkıştırma
 • Vakumlama
 • Durulama
 • Süpürme
 • Sarma

Günlük 250 metrekareden daha fazla halı yıkama hedefiniz varsa, bu yüksek kapasiteli tam otomatik sistemlerden satın almanız gerekiyor. Pek çok işi tek bir cihazdan sağlayabilmek aynı zamanda insan gücünden, zamandan ve enerji sarfiyatından da büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Daha yüksek bir iş gücü planlıyorsanız, örneğin günlük 1000 metrekare halı yıkama hedefi için daha gelişmiş serilerden de tercih edebilirsiniz.

Halı yıkama makinesini sıfır ya da ikinci el olarak tercih edebilirsiniz. Üretim ve satış yapan firmalara ek olarak, web üzerinden her türlü araç-gereç satan sitelerden de faydalanmanız mümkün. Garantili ürün satın alarak süreci daha güvenilir bir şekilde tamamlamanız daha doğru olacaktır.

Halı Yıkama Fabrikası Açmak İstiyorum

Halı yıkama fabrikası açmak istiyorum diyorsanız, bu işin başından sonuna kadar tüm teknik detayına hakim olmanız gerekiyor. Doğru projelerle kuracağınız bir işletme, size kısa vâdede kârlı getiriler sağlayacaktır. Öncelikle bütçe planlaması yaparak çok büyük yüklerin altına girmemeye özen gösterin. İlk şirket portföyünüzü zamanla genişletmeniz ve daha nitelikli hâle getirmeniz de mümkün. Minimal alanlarda bile doğru bir dekorasyonla yeterli faaliyet alanını yaratabilirsiniz. Tam teşekküllü bir makine alarak, ihtiyaç duyduğunuz personel sayısını en asgarî düzeyde tutabilir ve daha nitelikli bir hizmet saplayabilirsiniz. Servis için de ticarî bir araç sahibi olmanızda fayda var.

Kullanacağınız makinalar ve halı yıkama için mevcut alan hacminiz, günlük iş gücünüzü belirleyecektir. Bu yüzden bu hususiyete önem vermeniz gerekiyor. Bu işe başlamadan önce deneyimli firmaların bünyesinde çalışmak da daha sağlam adımlar atmanızda fayda sağlar.

Halı Yıkama Ücretleri Ne Kadar?

Halı yıkama ücretleri bölgeye, yıkanacak halının metrekaresine, cinsine ve firmanın ücret politikasına göre farklılık arz eder. Bu kulvarda tanınan ve rağbet gören bir firma olabilmek için, piyasadan daha düşük bir ücret tarifesi sağlayabilirsiniz. Bugün ortalama halı yıkama ücretleri ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • El dokuma halı yıkama fiyatları: Metrekare bazında 10 TL ila 20 TL arasında değişen bir fiyatlandırma bulunuyor.
 • Makine halısı yıkama fiyatları: Metrekaresi 3 TL ila 8 TL arasında değişebiliyor. Yün halılarda bu ücret 8 ila 15 arasında rakamlandırılabilir.
 • Isparta yün halı yıkama fiyatları: 5 ila 10 TL arasında temizleniyor.
 • Yerinde halı yıkama fiyatları: Sıklıkla 4-6 TL arası değişen bu hizmet fiyatı firmalara göre daha yüksek seyrettiği de görülmektedir.

Halı Yıkama Bölgeleri Belirlemek

Kale halı yıkama fabrikası olarak siz değerli meslektaş adaylarımız için en büyük önerilerimizden bir tanesi de hizmet vereceğiniz bölgeleri çok iyi belirlemeniz gerekliliğidir. Hızlı sipariş toplama ve teslimat için işletmenize yakın ilçe ve semtler dışına çıkmamalısınız ve kendi ilçenizde marka olma yolunu seçmelisiniz. Kale halı yıkama fabrikası olarak Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Esenyurt, Bahçeşehir, Florya ve Yeşilköy‘de hizmet vermekteyiz. Özellikle Beylikdüzü halı yıkama firması adıyla merkez ilçemizde markalaşma hedefindeyiz. Sizlerde bu yönde adım atmalısınız.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...