Tıkla AraWhatsapp

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Halı seçimi nasıl olmalıdır

Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz; İç strüktürlerde, mekanların hacimsel algısına ve dekorasyonun iskeletine doğrudan etki eden ürünlerden biri halılardır. Bir anlamda zemin örtüsü olarak işlev gören bu ürünler, fazlasıyla dekoratif özelliklere sahiptir. Evlerin, ofislerin, kurumların, kursların, iş yerlerinin, otellerin vb. tüm kapalı alanların zeminlerinde ihtiyaç halindedir. Bir hanenin, salon ve odalarında ana malzeme olarak işlev görebilir ya da hol ve koridorlarda yolluk kapsamında sayılabilir.

Zaman-zaman evlerde mobilya ve perdelerle bir kontrast oluşturması amacıyla farklı tonlar tercih edilirken, zaman-zaman yakın renklerle statik bir uyum ve dinginlik sağlanmaktadır. Düz bir renk ve desen örgüsüne sahip halı ve yolluklardan, bordürlü ve desenli modellere kadar pek çok farklı seçenek mevcuttur.

Orta Asya’dan Anadolu’ya yol alan Türk toplulukları hemen hemen her geçtikleri ve yerleştikleri bölgeye dokuma halılarla imza atmışlardır. Öyle ki; Türk halısı, dokuma şekline ve işlenen motife göre tespit edilebilmektedir. Selçuklu halılarında rastladığımız hayvan üslubu uygulamaları ve bordürlü dokumalar uzun yıllar tercih edilmeye devam etmiştir. Bugün hala klasik dediğimiz halıların çoğunda bordür uygulaması göze çarpmaktadır. Türk düğümü denilen düğümlerle işlenen el dokuma halılar dünya pazarında kıymetli bir yere sahiptir. Bugün bunların yerini makina halıları almış ve seri üretimden doğan bir ucuzluk hakim olmuştur. Fakat, zevk ve tercihlere göre her iki halı dokuması da tercih edilebilir. Asıl dikkate değer husus, iç alanlarda nasıl bir efekt yaratacağının doğru okunması olacaktır.

Halı alırken öncelikli olarak üzerinde durulması gereken bazı püf noktaları vardır. Bunlardan, en belirgin hatlarıyla şu özet çıkarılabilir:

 • Halı seçerken, dekorasyonun tamamına eşlik etmesi ve ortamdaki tamamlayıcılığı bozmaması esas alınmalıdır.
 • Gevşek dokuma halılardan uzak durulmalıdır. Hızlı deformasyonların çoğu, dokuma sıklığından-azlığından meydana
 • Önceden bir tasarlama yapılmalı, hangi iplik türünden mamul ürünün tercih edileceği belirlenmelidir.
 • Düğüm ve katman sayısı analiz edilmelidir.
 • Zemini örtülecek alanın/odanın ne amaçla kullanılacağı, nasıl bir halı seçeceğiniz konusunda yol gösterici olacaktır.
 • Dokumaların sağlıklı malzemelerden üretildiğinin araştırılması önem arz etmektedir.
 • Leke tutma kabiliyeti ve temizlenme sürecinde sağladığı kolaylık hesaba katılmalıdır.
 • Ekonomik bir çözüm bulunmalı, fakat kaliteden kısılmamalıdır.

En Sağlıklı Halı Hangisidir?

Halı üretiminde kullanılacak iplik ve ham maddesi, sağlıklı bir mekan oluşturmada önemli rol oynar. Yüzeye dağılan kırıntı ve döküntüler kimyasal bozulmalara gebedir. Bu yüzden kirleri dışa vuran ve kolay temizlenen bir dokuma tercih etmek yerinde olacaktır. Bunun dışında,yün liflerin uzunluğu ve darbeler karşısındaki esnekliği de önemlidir. Dokuma halılarda sıklıkla kullanılan iplik türleri; akrilik ve polyester olarak göze çarpıyor. Polyester ürünler nem eşiği yüksek bir yapıya sahiptir. Fakat leke tutmada aktif bir iplik türü olarak zamanla can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Akrilik ile meydana getirilmiş makina halıları daha dayanıklı olarak kabul görür. Fakat sağlığa zararlı olduğu yönünde de bazı ön görüler mevcut.

En Kaliteli Halı Hangisidir?

Halının kalitesini belirleyen ilk faktör, el ve makina üretimli olup olmamasıdır. El dokumalar bugün belli bir bütçeyi aşmakta, böylece daha rahat yaşam düzeyi olan kişilerce tercih edilmektedir.

En Kaliteli Halı Hangisidir Nasıl anlaşılır?

Bir halıda kaliteye etki eden bir başka unsur ise, düğüm sıklığı olarak nitelendirilebilir. Dokuma halılarda alt tabakada bile desen rahatlıkla okunabilir. Makina halılarındaysa bu özellik bulunmamaktadır.

Halı Seçimi Neye Göre Yapılır?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, her tercih kişisel zevklerin ifade şeklidir. Bu yüzden bu tip olgularda belli kurallar düzenlenemez. Sadece, fayda getirmesi bakımından birkaç uzman görüşü almakta fayda olacaktır. Peki, nedir bu belli başlı doneler;

 1. Öncelikle iç mekan tasarımına göre bir parametre belirlenir.
 2. Mobilya ve aksesuarlarla absürt bir görünüm oluşturmamalıdır.
 3. Sert zemin döşemelerinin bütünden kapatılması isteniyorsa boydan boya halı seçenekleri incelenir.
 4. Çabuk ısı dengesi sağlayan ve ısı kaybına uğramayan alanlarda, zemin açıklığı bırakacak şekilde bir model tercih edilir.
 5. Renk ve desenlerin çevre dekorasyonla uyumluluğu tespit edilir.
 6. Odaların metrekaresine göre bir zemin döşemesi kurgusu yapılır.
 7. Sentetik ve doğal boya kullanımında, yine alanın hareket görmesindeki yoğunluk göz önünde bulundurulmalıdır.
 8. Polyester ve akrilik ipliklerle dokunmuş halıların ekonomik olması daha rastlanır bir durum. Fakat yün halıların ömrü her zaman daha uzun olacaktır. Mukavemetli ve ekonomik bir seçenektir.

Halı Çeşitleri ve Farklı Halı Yıkama Yöntemleri

Halı almaya karar verirken yukarıda belirtmiş olduğumuz kriterlere dikkat etmeniz çok önemlidir. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise almış olduğunuz halıların yıkanmasıdır. Her halı çeşidi için farklı yıkama yöntemleri kullanılması gerekmektedir. Kale halı yıkama fabrikası olarak tüm halı çeşitleri için garantili olarak farklı yıkama yöntemleri kullanmaktadır. Beylikdüzü halı yıkama fabrikası getirmiş olduğumuz halılarınızı çeşitlerine göre ayrım yapılarak yıkama işlemlerinden geçirilmektedir.

Firmamız ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...