Tıkla AraWhatsapp

Balkonda halı silkelemek yasak mı?

Balkonda Halı Silkelemenin Cezası Var Mı

Balkonda halı silkelemek yasak mı? Bu çok kişi bu sorunun cevabını bilmiyor, hatta bu konu üzerine düşünen bile yok! Oysa ki, halıların yerleşmiş tozlarını bertaraf etmek için sürekli olarak yapılan gündelik eylemlerden biri. Toplu kullanıma ayrılmış ve konutların bir arada  yer aldığı bina oluşumlarında, birtakım ortak kurallar bulunmaktadır. İnsanların kişisel yaşamlarını idame ettirirken çevreye zarar vermemeleri, beraber yaşamanın gerekliliklerine riayet etmeleri önem teşkil eder. Evsel temizlik ve hijyen koşulları da kişisel yaşamın ayrılmaz birer parçası. Elbette bu işlemlerin sağlanmasında özel araçlar ve ekipmanlar mevcut. Süpürgeler, yıkama makineleri, toz alma aparatları ve benzeri cihazlar her ne kadar bu temizlik standartlarını sağlasa da, geleneksel yönelimler de hala rağbet görmeye devam ediyor. Halıların balkon ve pencerelerden silkelenmesi hatta bir sopa yardımıyla dövülerek tozlarının ekarte edilmesi, bu geleneksel yaklaşımların başında geliyor.

Balkonda halı silkeleyen, çırpan ve asan komşularınız var ise bu konuda sizlerin uyarısını dikkate almıyor ise bunun suç olduğunu kendilerine uygun bir dille söyleye bilir veya şikayetçi olabilirsiniz.

Her ne kadar bu uygulama gayet tabiî bir hareket gibi görünse de, binada yer alan diğer hânelere aksi bir tesir yaptığı muhakkak. Bir genelleme yapmak gerekirse, çoklu konutlarda bireyler arası problemlerin en yoğun yaşandığı durumlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Halı, kilim ve benzerinin üst katlardan silkelenmesi hâlinde, diğer dairelerin açıklıklarından toz ve partiküllerin girişi kaçınılmaz olacaktır. Bu da hiç kuşkusuz bazı yükümlülükleri beraberinde getiriyor.

Halı Silkelemenin Cezası Var Mı?

Halı silkelemenin cezası var mı? Bu eylem kanunlarla kısıtlanmış mıdır? İşte bu soruların cevaplarına değinmek gerekirse; çoklu konutlarda halı silkelemek resmî kurumlarca yasaklanmıştır. Bu kısıtlama ‘Kat Mülkiyeti Kanunu’nda açıkça belirtilmektedir. İşte bu kanunnamenin 18. Maddesinde yer alan hususi açıklamanın kopyası:

            Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler. Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getiremeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.

Balkona Halı Asmanın Cezası

Balkona halı asmak veya halı silkelemenin cezası konusunda kat mülkiyeti kanunu, belediye ve zabıtanın kararları mevcuttur. Aynı zamanda bu kanunlar ve uygulamalar il ve ilçelere göre farklı yorumlana bilinmektedir. Bu tür bir problemle karşı karşıya kaldığınızda ilçenizin zabıtası ile iletişime geçebilirsiniz. Ama önceliğiniz komşunuz ile bu konuyu görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda bina yönetim toplantılarında ortak kararlar alına bilinir.

Halı Silkeme Usulleri

Halı silkeleme usulleri, Belediye’nin belirlediği yönergeye göre gerçekleştirilebilir. Herkesin ortak bir paydada buluşabilmesi ve bu tip aktivitelerin sağlanabilmesinde belirli gün ve saatler saptanmıştır. Böylece diğer kat mâlikleri de aynı şartlara uyum sağlamakla yükümlü olduğundan, kimsenin süreçten zarar görmemesi mümkün kılınmıştır. Belediye, Valilik ve Zabıta Amirliği’nin ortaklaşa yayınladıkları deklarasyona göre; bu çoklu konutlarda bahçeye, sokağa ya da herhangi bir dairenin terasına bakan bölmelerden atık maddelerin silkelenmesi ve dökülmesi Pazartesi günlerinde gerçekleştirilebilir. Tabi yine gün boyu yapılmasına izin verilmemiş ve bir kısıtlamaya gidilmiştir. Saat 09 ila 12:00 arasında halı ve kilimlerinizi silkelemeniz de herhangi bir mahsur bulunmamaktadır. Bu kanunî gerekliliğe uymayanlar ve izin verilen gün ve saatler dışında faaliyet sergileyenler 3 ay ila 3 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacaklardır.

Kale Beylikdüzü Halı Yıkama Çözümleri

Kale Beylikdüzü halı yıkama firması olarak komşularınız ile halı yıkama nedeni ile problemler yaşamamanız için sizlere en uygun fiyatlara yıkama hizmeti gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bilmeniz gereken şudur ki  balkonlarda yapılan halı silkelemelerin temizlik konusunda hiç bir şekilde kalıcı bir çözüm üretmemektedir. Halılarınız fabrikamızda özel makineler ile toz alma işlemi derinlemesine yapılmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...